kloruś

kloruś

Złoty Ekspert
[Przepisów: 945]

Ajwar pikantny

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 0/5 głosów: 0

Ajwar to pasta z papryki i bakłażana, królująca na bałkańskich stołach. W zależności od upodobań może być bardziej pikantna (ljuti) lub łagodna (blagi). Jest aromatyczna i przepyszna.

Ajwar pikantny

Składniki:

Ajwar pikantny

(na 8 średnich słoików po 400g )

Sposób przygotowania:

Ajwar pikantny
Przygotowujemy słoiki – myjemy i wyparzamy/sterylizujemy np. w piekarniku nagrzanym do 100 stopni C przez 20 minut.

Bakłażany przekrawamy na pół i mocno solimy. Odkładamy na około 30min. Wycieramy ręczniczkami papierowymi do sucha, pozbawiając je goryczki.

Papryki myjemy, przekrawamy na pól i pozbawiamy gniazd nasiennych.

Cebule i czosnek obieramy. Ścieramy na tarce i małych oczkach lub w robocie kuchenny z nakładka do drobnego tarcia. Papryczki pozbawiamy pestek i drobno siekamy.

Połowę oleju podgrzewamy w dużym garnku (najlepiej o grubym dnia). Szklimy startą cebulę z czosnkiem oraz ostre papryczki.

Bakłażany i papryki ścieramy w robocie kuchennym na dużych oczkach. Jeśli nie mamy robota z taką funkcją, możemy warzywa zmielić w maszynce do mięsa. Rozdrobniona paprykę i bakłażany dokładamy do cebuli i czosnku. Dodajemy pozostała część oleju i smażymy na małym ogniu, aż całość nie zredukuje się o około połowę i odparuje wodę, stając się gęstą pulpą. Dodajemy ocet, cukier oraz sól i świeżo mielony czarny pieprz do smaku.

Gorącą pastę nakładamy do wyparzonych/wysterylizowanych słoików. Pasteryzujemy „na sucho” w piekarniku nagrzanym do 1000 stopni C przez 20-25 minut.