Sposób przygotowania:
Chleb 100% żytni na zakwasieETAP 1:
Składniki zaczynu umieścić w plastikowej misce, wymieszać drewnianą łyżką, dość szczelnie przykryć torebką foliową i odstawić w ciepłe miejsce na 12 godzin. Zaczyn powinien zwiększyć objętość i mocno bąbelkować.
ETAP 2:
Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, lub posmarować olejem i obsypać otrębami.
W drugiej misce wymieszać mąkę z solą, dodać wyrośnięty zaczyn i mieszając drewnianą łyżką, dolewać stopniowo letnią wodę. Mieszać tylko do połączenia składników, nie wyrabiać.
Ciasto powinno być dość gęste, na tyle aby ciężko odklejało się od łyżki.
ETAP 3:
Przełożyć je do przygotowanej foremki, wyrównać powierzchnię,przykryć torebką foliową (tą, która już przydała się nam do okrycia zaczynu) i odstawić na ok. 1,5 godziny.
ETAP 4:
Przez ten czas nie ruszać foremki, nie przesuwać jej. Po godzinie wyrastania delikatnie zajrzeć czy już wypełniło foremką, jeśli nie, zostawić jeszcze na pół godziny. Nie można pozwolić ciastu wyrastać za długo, ponieważ może wówczas opaść podczas pieczenia.
ETAP 5:
Piekarnik rozgrzać do 210 stopni (190 stopni z termo obiegiem).
Keksówkę odkryć, delikatnie przenieść do gorącego piekarnika.
Piec 60 minut.
Powinien być dobrze wypieczony i podczas stukania wydawać głuchy odgłos.
ETAP 6:
Chleb pozostawić na kilka minut w foremce, a następnie wyjąć go z niej i wystudzić na kratce kuchennej. Pod żadnym pozorem nie kroić dopóki całkowicie nie wystygnie. Ja piekę go wieczorem, zostawiam na noc na kratce, i dopiero wcześnie rano zawijam w torbę foliową.
O ile nie zostanie szybko zjedzony, zachowa świeżość przez kilka dni.
iziona
edytaha
Dziękuję Iwonko :) Chleb jest naprawdę pyszny. Piekę go już od przeszło miesiąca, i od tamtej pory w ogóle nie kupuję pieczywa, ponieważ rodzina chce jeść tylko mój. No i dwie koleżanki z pracy wzięły przepis i rozmnożony przeze mnie zakwas, również zaczną piec, bo bardzo im smakował :)