Słownik kulinarny

c

Cykoria

Cykoria
fot. Fotolia
Cykoria – to rodzaj sałaty o długich, kruchych, podłużnych liściach. Jej główki są cieniowane i przybierają barwę od białej do jasnozielonej. Cykoria charakteryzuje się wyrazistym, gorzkawym smakiem. Należy pamiętać, że im mniejsza i bielsza tym świeższa. Sezon na cykorię trwa od listopada do kwietnia.

Znana już w starożytności. Jednak popularna na szerszą skalę stała się dopiero pod koniec XIX wieku. Wykorzystywana jako zamiennik kawy. Jest to możliwe dzięki temu, że po ususzeniu i zmieleniu korzeni cykorii, otrzymujemy małe ziarenka kawy.

Zawartość

Cykoria to warzywo o bardzo malej zawartości kalorii. Jej jedna główka ma zaledwie 30 kalorii. Poza tym warzywo to jest świetnym źródłem błonnika oraz kwasu foliowego. Znajdziemy w niej również pokłady, takich witamin jak A, B1, B2 i C. Jedząc cykorię dostarczamy organizmowi wiele minerałów, takich jak: magnez, potas, żelazo, sód, mangan,cynk oraz fosfor.

Działanie

Dzięki zawartości witamin i soli mineralnych cykoria wpływa na podwyższenie odporności człowieka. Należy ją spożywać podczas różnorakich infekcji czy przeziębień. To lekkostrawne warzywo powinno także stać się składnikiem diety kobiet, które spodziewają się dziecka. Niezastąpiona również dla tych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów. Cykoria pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego oraz usprawnia działanie nerek. Zaś zawarty w niej beta-karoten poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Zastosowanie

Cykoria idealnie sprawdza się we wszelkiego typu sałatkach i surówkach. Może być podawana zarówno na surowo, jak również po wcześniejszej obróbce, jaką jest np. gotowanie. Przygotujemy z niej m.in. wyśmienite zupy, rewelacyjne farsze np. do kotletów czy tart, a także rewelacyjne dania rybne.