Sposób przygotowania:
Pieczeń cielęca z bezszamelem
Pieczeń pokroić na plastry, ułożyć w naczyniu do zapiekania wysmarowanym masłem, zalać sosem, posypać bułką i piec 25 minut w temperaturze 220st.C.
Pieczeń pokroić na plastry, ułożyć w naczyniu do zapiekania...
Gość
kamila2478
Sos beszamelowy
4 dag masła, 1½ szklanki mleka, 2 łyżki mąki, kwasek cytrynowy (lub wyciśnięty sok z cytryny), sól, pieprz, gałka muszkatołowa
W rondelku rozpuść masło. Uważaj, aby go nie przyrumienić. Powoli partiami wsypuj mąkę, stale mieszając trzepaczką, aż do połączenia obu składników (nie przypal teraz sosu, bo będzie miał gorzki smak). Gdy uzyskasz gładką masę, zacznij wlewać mleko (o temp. pokojowej). Nie przestawaj mieszać wszystkiego trzepaczką. Podgrzewaj mieszaninę na małym ogniu, stale mieszając aż uzyskasz gęstniejący sos podstawowy (o konsystencji kwaśnej śmietany). Zestaw z ognia i przypraw do smaku solą, pieprzem, świeżo startą gałką muszkatołową i kwaskiem cytrynowym (lub sokiem z cytryny). Gotowy sos serwuj gorący, natychmiast po przygotowaniu.
Jest to tzw. sos podstawowy, którego najczęściej używa się do zapiekania (pod beszamelem) m.in. gotowanych warzyw, makaronu, ziemniaków, klusek, mięsa, ryżu czy różnych kasz. Wersje smakowe podaje się z pieczonym lub smażonym mięsem. Np. po dodaniu keczupu – otrzymasz świetny dodatek do parówek, chrzanu – do ryb i mięsa. Możesz zresztą dodawać do niego prawie wszystko: posiekany szczypiorek, cebulę, pieczarki, starty żółty ser, musztardę, zioła, ogórek konserwowy itp. Za każdym razem otrzymasz całkiem nowy, ciekawy smak.