Półkruche ciasto wyrabia się rękami i nadziewa kibiny litewskie doprawionym farszem. Po upieczeniu można okrasić je tłuszczem, posypać chrupiącymi skwarkami lub podawać z czerwonym barszczem, posypane posiekaną natką pietruszki. Aby kibiny karaimskie (pierogi po litewsku) były bardziej rumiane, po ulepieniu smaruje je się pędzelkiem białkiem jaja.
Pierogi z mięsem mielonym

Pierogi z mięsem mielonym

Pierogi z mięsem mielonym sprawdzą się na obiad albo kolację. Potrawa świetnie komponuje się ze skwarkami, smażoną cebulą, masłem, zasmażką z bułki tartej oraz przyprawami. Do przygotowania pierogów można użyć, między innymi, wołowiny, drobiu, wieprzowiny oraz królika. Mięso należy zmielić, posolić i doprawić, a następnie usmażyć albo ugotować. Farsz nakłada się w surowe ciasto. Pierogi z mięsem mielonym smażonym są bardziej kaloryczne niż te z mięsem gotowanym.

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie to tradycyjne danie kuchni polskiej. Potrawa sprawdzi się na obiad i kolację. Farsz na pierogi ruskie przygotowuje się z twarogu, ugotowanych ziemniaków oraz podsmażonej cebulki. Wszystkie składniki mieli się, miesza i doprawia solą oraz pieprzem. Ciasto na pierogi ruskie można zrobić w kilkanaście minut. W misce należy wymieszać mąkę, gorącą wodę, oliwę i sól, a następnie zagnieść placek. Z rozwałkowanego ciasta wycina się koła, które wypełnia się farszem. Surowe pierogi ruskie gotuje się w osolonym wrzątku.

Kuchnia litewska

Kuchnia litewska

Smaki kuchni litewskiej przypadną do gustu wszystkim miłośnikom treściwych potraw, przygotowywanych z lokalnych produktów. Obecny kształt litewskich dań łączy w sobie najlepsze elementy kuchni państw ościennych. Litwini uwielbiają mięsa, wędliny, zimne przystawki oraz mączne potrawy. Kuchnia naszych północno-wschodnich sąsiadów obfituje w potrawy z wielowiekową tradycją.

Pierogi z kurczakiem

Pierogi z kurczakiem

Pierogi z kurczakiem świetnie smakują i są bardzo pożywne. Można je przygotować na dwa warianty – klasycznie gotowane i na kruchym cieście pieczone. Nadzienie z kurczaka doskonale syci oraz jest niesamowicie aromatyczne. Sporządza się je z drobiowej piersi, jajek, marchewki oraz przypraw, m.in. kolendry, curry, imbiru, gałki muszkatołowej, soli i pieprzu. Pierogi z kurczakiem można podawać polane masłem lub innym tłuszczem.

Pierogi meksykańskie

Pierogi meksykańskie

Pierogi meksykańskie są pożywnym, aromatycznym i wyrazistym w smaku daniem. Farsz na potrawę przygotowuje się z oczyszczonej, zmielonej wołowiny oraz warzyw. Doskonale sprawdzą się: pomidory, papryka, czosnek, cebula, cukinia oraz czerwona fasola. Mięso należy usmażyć z posiekanymi warzywami, a następnie doprawić bazylią, oregano, solą oraz pieprzem. Pierogi z wołowiną podaje się same bądź z sosem pomidorowym. Świetnie komponują się również z surówkami. Pierogi po meksykańsku można jeść na ciepło albo na zimno.

Pierogi z mięsem i kapustą

Pierogi z mięsem i kapustą

Pierogi z mięsem i kapustą są sycące oraz wyraziste w smaku. Można przygotować je z wieprzowiny, wołowiny albo drobiu. Pierogi podaje się same lub z dowolną surówką. Ponadto doskonale komponują się ze skwarkami, zasmażką z bułki tartej, oliwą i ziołami albo roztopionym masłem i przyprawami. Pierogi z kapustą i mięsem mielonym mają delikatną konsystencję. Dobrze smakują zarówno ugotowane we wrzątku, jak i podsmażone na patelni.

Placek drożdżowy

Placek drożdżowy

Placek drożdżowy w porównaniu do innych rodzajów ciast nie zawiera dużo cukru oraz tłuszczu. Jego podstawowymi składnikami są mąka oraz drożdże. Takie ciasto jest podstawą do wyrobu zarówno potraw wytrawnych, jak i słodkich – np. babek wielkanocnych, ciast z owocami, ciast z makiem, kulebiaków, pasztecików, drożdżówek, pączków, racuchów, blinów czy naleśników. Drożdże mogą być użyte do wyrobu spodów do pizzy bez dodatku jajek.

Chleb na drożdżach

Chleb na drożdżach

Na drożdżach można przygotować chleb orkiszowy, razowy, pszenny, gryczany, pszenno-żytni i bezglutenowy, np. z mąki kukurydzianej. Piekąc domowy chleb na drożdżach, najlepiej wybierać świeże drożdże, które sprawią, że ciasto będzie przyjemnie pulchne. Suche drożdże instant lepiej nadają się do lekkich wypieków z niewielką ilością tłuszczu i cukru. Pierwszym krokiem do przygotowania łatwego chleba na drożdżach jest zrobienie rozczynu z drożdży. Niezbędne składniki na rozczyn do chleba to: drożdże, cukier, ciepłe mleko i mąka pszenna. Tak przygotowany rozczyn należy zostawić na 25-30 minut do wyrośnięcia, a następnie połączyć go z pozostałymi składnikami (mąką, masłem, cukrem, jajkiem, mlekiem i dowolnymi dodatkami, np. makiem) i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Domowy chleb na drożdżach można też przygotować w maszynie. Chleb z automatu jest twardszy i ma bardziej zbitą konsystencję.

Znaleźliśmy 2 przepisów w kategorii Kibiny

Kibiny na ostro

Kibiny na ostro

zufikowo zufikowo
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kibiny

Kibiny

ava40 ava40
6

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: