Pewnie każdy z nas pamięta pierogi przyrządzane przez nasze babcie i prababcie. Tajemnicą udanych pierogów jest właściwie przygotowane ciasto, nie może być zbyt lepkie ani za rzadkie. Jak zatem dobrać proporcje, by być zadowolonym z efektu i co najważniejsze, by nasze pierogi nie rozpadły się w trakcie gotowania? Trzeba przyznać, że wiele osób ma z tym problem, co skutkuje tym, że coraz rzadziej przyrządzamy pierogi. A naprawdę warto przygotowywać to danie.
W Polsce potrawa ta jest znana najprawdopodobniej od XIII wieku. Dotarła do naszego kraju z Dalekiego Wschodu poprzez Ruś Kijowską. Legenda głosi, że Jacek Odrowąż, biskup, był w Kijowie, jadł pierogi i strasznie mu zasmakowały. I tym właśnie sposobem znalazły się w naszym kraju.
Zdjęcie: Fotolia
Klasyczne ciasto na pierogi to przepis, który nie zawiera jajek. Dwoma głównymi składnikami w tym przepisie są mąka i wodą. Należy przygotować około 350 gramów mąki pszennej, 300 ml mocno ciepłej wody oraz 1/3 łyżeczkę soli. Mąkę i sól umieścić w misce lub po prostu na stolnicy, potem stopniowo dolewać wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto (rękę lub łyżką). Kiedy powstanie jednolita masa, wyrabiaj ciasto, aż zacznie Ci odchodzić od rąk. Następnie możesz zacząć formować pierogi, prawda, że proste?
Inny przepis zawiera w swoim składzie jajko. A mianowicie należy przygotować mąkę pszenną, jedno jajko, ciepłą, przegotowaną wodę oraz łyżeczkę soli. Wszystkie składniki (oprócz wody) należy wsypać do miski (lub zostawić na stolnicy). Następnie, podobnie jak wyżej, trzeba pomalutku dolewać wody, wyrabiając jednocześnie ciasto, tak, by wszystkie składniki się połączyły. Zagniatamy ciasto, by w efekcie było gładkie i jednolite. Pamiętaj, że nie powinno się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania ciasta należy podsypywać je mąką (aż uzyskamy pożądaną przez nas konsystencję).
Zdjęcie: Fotolia
Jak należy gotować pierogi?
W dużym, płaskim rondlu należy zagotować wodę (bardzo lekko ją osolić). Pierogi należy wkładać partiami i gotować do momentu, aż wypłyną. Wybierać je najlepiej łyżką cedzakową.
Pierogi gotuje się praktycznie zawsze w dużej ilości wody. Najlepiej, by do dyspozycji mieć płaski, szeroki garnek. Jeżeli nie chcesz, by pierogi się sklejały dodaj do wody odrobinę masła. Pierogi po wyjęciu z wody należy układać pojedynczo, bo w przeciwnym razie mogą się posklejać.
Niektórzy smarują je dodatkowo masłem po wyjęciu z wody. Pierogi można oczywiście odgrzewać. W jaki sposób? Trzeba do rondelka włożyć troszeczkę masła, wlać odrobinę masła, położyć pierogi i przykryć pokrywką rondelek. Po jej odkryciu należy zarumienić z obu stron pierogi.
Z czym to się je?
Nadzienie do pierogów może być naprawdę przeróżne. Możemy przyrządzić pierogi z mięsem, szpinakiem i serem feta, z kapustą i grzybami, ruskie (ziemniaki i ser), z serkiem twarogowym oraz z owocami: jagodami, truskawkami itp. Możliwości jest naprawdę wiele. Faktem jest, że pierogom, zwłaszcza tym domowym, trudno się oprzeć.
Zdjęcie: Fotolia
My także przygotowaliśmy dla Was pomysły na pyszne pierogi. Zobaczcie przepisy!
Pierogi na ostro to pomysł zewy. Farsz jest bardzo nietypowy, jednak autorka zapewnia, że danie wyszło wyśmienite. Pierogi z warzywami i boczkiem to także przepis przygotowany przez zewę. Te z kolei pierogi są zaskakująco dobre, a co najważniejsze - wyglądają naprawdę bardzo apetycznie.
Trwa sezon na truskawki, dlatego wykorzystamy te owoce także w pierogach. Julcia12437 przygotowała pierogi z truskawkami i bitą śmietaną. To danie może pełnić rolę deseru.
Babeczka35 poleca pierogi z ziemniakami i cebulką. To wersja dla dzieci, które na przykład nie przepadają za serem. Takie pierożki także są smaczne, szczególnie, jeśli podamy je z pieczoną cebulką.
A może masz ochotę na chińskie pierożki z krewetkami? >>>
weronikaS
LauraLaura
pietroocha