Risotto z parmezanem

  • 3
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 4/5 głosów: 3

To proste, choć bardzo wyrafinowane danie swój delikatny i wyrazisty zarazem smak zawdzięcza parmezanowi, cebuli, dużej ilości wina...

Risotto z parmezanem

Składniki:

Risotto z parmezanem

 

  • 1 opakowanie Risotto z parmezanem Kamis
  • 1 szklanka ryżu do risotto (200g)
  • 50 g tartego sera typu parmezan
  • 600 ml wody (ok. 2 i 1/2szklanki)

Sposób przygotowania:

Risotto z parmezanem
Włochy to największy producent ryżu w Europie i liczący się na skalę światową gracz rynkowy, dlatego zapewne mieszkańcy tego kraju bardzo chętnie spożywają ryż, szczególnie w formie risotta. W północnych Włoszech uprawia się cztery różne odmiany specjalnego ryżu do risotto. Charakteryzuje się on krótkimi, okrągłymi ziarnami, które mocno pęcznieją w trakcie gotowania. Risotto z parmezanem jest potrawą pochodzącą z okolic Mediolanu. To proste, choć bardzo wyrafinowane danie swój delikatny i wyrazisty zarazem smak zawdzięcza parmezanowi, cebuli, dużej ilości białego wina oraz bogatej kompozycji przypraw. To właśnie przyprawy, wśród których znajdziemy czosnek (jeden z podstawowych składników włoskiej kuchni), biały pieprz oraz kurkumę, nadają potrawie apetyczny kolor, doskonały smak i obiecujący aromat. Parmezan, inaczej parmigiano regino – to długo dojrzewający, twardy ser z krowiego mleka o silnej woni, który doskonale nadaje się do ucierania. W sklepach jest dostępny często już w formie tartej.

Sposób przyrządzania:

  1. Zawartość opakowania dokładnie wymieszaj z 600 ml wody i zagotuj.

  2. Do gotującej się wody wsyp ryż.

  3. Gotuj na małym ogniu przez około 13 minut (pod lekko uchyloną przykrywką). Zestaw z gazu i pozostaw pod przykryciem przez 2 minuty.

  4. Przed podaniem risotto wymieszaj z parmezanem.

  5. Danie podawaj gorące.


Nasze propozycje:

Dla urozmaicenia smaku możesz dodać, do gotującej się wody, przesmażoną na oliwie z oliwek cebulę pokrojoną w kostkę.

Risotto możesz udekorować świeżymi listkami oregano, bazylii lub tymianku.

Przepis pochodzi z serwisu internetowego firmy KAMIS