Sposób przygotowania:
Smalec domowy
Drobniutko kroimy słoninkę i boczek i wrzucamy na patelnię. Gdy patelnia wypełni się skwierczącym tłuszczem dokładamy pokrojoną w ósemki cebulkę oraz roztarty z solą czosnek. Doprawiamy majerankiem, liściem laurowym, solą i pieprzem. Gdy skwarki będą brązowe przelewamy płynny smalec do naczynia. Najlepiej smakuje z pieczywem i ogórkiem kiszonym.
anullka7
astra
pinecha
ptychu
Następnym razem zrobię z jabłuszkiem, jeszcze nie robiłam.
aganiok_30
Andrzej Żebrowski
Andrzej Żebrowski
zybi81
Druga sprawa to skwarki które zostaną nam po wytopieniu słoninki.
Jeśli topimy słoninę ze skórką bierzmy pod uwagę to, że jak za długo je topimy to skórka będzie taka twarda że ciężko będzie ją pogryźć (osobiście połamałem sobie kiedyś na takiej skwarce zęba heh....), a jeśli za krótko to będą miękkie co nie każdy lubi. Ja zawsze topię słoninkę bez skórki co pasuje wszystkim w domu.
A jeżeli przelewamy do słoika lub innego naczynia gorący smalec, to pamiętajmy o tym że jak wlejemy go do słoika lub innego naczynia to skwarki pójdą na dno i potem jak już stężeje musimy wybrać cały z góry smalec aby dostać się do skwarek. Ja zawsze skwareczki odławiam na oddzielne naczynie i czekam aż smalec wystygnie i trochę stężeje, dopiero wtedy dodaję je ponownie i przelewam do słoika lub innego pojemnika.
To tyle moich uwag odnośnie robienia smalcu.
Smacznego..