Słownik kulinarny

z

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie
fot. Fotolia
Zioła prowansalskie jest to tradycyjna mieszanka aromatycznych ziół tj. tymianek, rozmaryn, oregano, cząber, estragon i majeranek, a czasami dodatkowo: liść laurowy, koper, trybula lub mięta. Mieszanka tej przyprawy pochodzi z regionu Francji zwanej Prowansją.

Zawartość
Jeśli docieramy do wszystkich składników, które tworzą przyprawę ziół prowanslaskich możemy stwierdzić, że są to zioła bogate w minerały. Tymianek zawiera m.in.: witaminę K, A, C, E oraz magnez i fosfor; rozmaryn jak i cząber m.in.: witaminę A, B, C, D i E oraz kwas foliowy; oregano m.in.: witaminę K, A i E, mangan oraz kwasy omega 3; estragon m.in.: witaminę A i C; majeranek m.in.: beta karoten oraz witaminę A, B i E.

Działanie:
- majeranek- wzmaga procesy trawienne, działa wiatropędnie, moczopędnie, uspokajająco;
-tymianek- przeciwdziała zatruciom i fermentacji pokarmowej, przyspiesza trawienie;
-rozmaryn- wzmaga apetyt, działa rozkurczowo, przyspiesza trawienie tłuszczów i ciężkich potraw;
-oregano- pobudza apetyt, działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, moczopędnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie np. w bólach zębów;
-cząber- działa spazmolitycznie, bakteriobójczo, hamuje wzdęcia, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, poprawia apetyt, reguluje procesy trawienne, działa przeciwpasożytniczo i wiatropędnie;
-estragon- wzmacnia, pobudza apetyt i trawienie.

Zastosowanie- to dobry dodatek do każdej potrawy z regionu Morza Śródziemnego, w szczególności zmieszany z oliwą z oliwek pasuje do fileta z kurczaka, ryby, pomidorów. Zioła dodawane są do sosu do pizzy oraz posypywane są nimi kebaby przed pieczeniem. Ta mieszanka ziół stosowana jest również do przyprawiania sałatek, sosów i serów, a także zup i gulaszy. Warto też natrzeć mieszanką ziół prowansalskich całego indyka lub piersi przed pieczeniem. Doskonale smakują dodane do pieczonych ziemniaków.