Słownik kulinarny

b

Bób

Bób
fot. Fotolia
Bób inaczej zwany wyka bób jest rośliną uprawną, jednoroczną należącą do rodziny bobowatych.  Obecnie praktycznie nie występuje w stanie dzikim. Znany już w czasach neolitu. W Egipcie określany mianem „pokarmu umarłych”. Jest to roślina wymieniana w Biblii. Nasiona bobu odnaleziono w ruinach Troi. Był pokarmem pomagającym przetrwać długie okresy podczas oblężeń. Uprawiany był także w Chinach od ponad 5000 lat.

Bób jest rośliną jadalną, jego odmiana – bobik wykorzystywana jest jako surowiec na pasze. W kuchni powszechnie wykorzystuje się owoce bobu. Są to strąki, obłe i zwisające w dół o długości ok. 12 cm. Zawierają one nasiona w kształcie soczewki lub nerki osiągające 35 mm długości o barwie jasnożółtej, jasnozielonej lub brunatnej.

Bób podobnie jak inne rośliny strączkowe jest skarbnicą wielu cennych składników odżywczych. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka roślinnego i wykorzystywany jest w dietach osób borykających się z problemami układu krążenia, które dążą do ograniczenia spożywania mięsa. Bób bogaty jest w potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk, natomiast nie zawiera praktycznie sodu. Zawiera witaminy: C, A, K, z grupy B,  bardzo dużo kwasu foliowego, który jest niezbędny w rozwoju człowieka w okresie prenatalnym. Dlatego kobiety w ciąży w szczególny sposób dbają o odpowiednią ilość w swojej diecie. Spożywanie bobu ponadto reguluje ciśnienie krwi, eliminuje nadmiar cholesterolu, wspomaga leczenie niedokrwistości zarówno spowodowanej niedoborem żelaza jak i witaminy B12. Gotowany bób ma dość wysoki indeks glikemiczny. Niektóre leki wykorzystywane w walce z chorobą Parkinsona produkowane są na bazie bobu.

Bób należy do roślin ciężkostrawnych, jednak odpowiednie jego przygotowanie może niwelować ewentualne wzdęcia.

W kuchni stanowi dobry dodatek do sałatek, zup, kremów, sosów.
Sałatka z bobem

Sałatka z bobem

jaga85 jaga85
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kluseczki z bobem

Kluseczki z bobem

Mniam1 Mniam1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Czosnkowy bób

Czosnkowy bób

Bernadetta Bernadetta

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Bób z kurkami

Bób z kurkami

Pyza Pyza
12

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: