Słownik kulinarny

b

Brzoskwinia

Brzoskwinia
fot. Fotolia
Brzoskwinia
Gatunek drzewa owocowego pochodzący z Chin. Była tam już znana 4000 lat temu do Europy przywędrowała ok. 300 r.p.n.e. Natomiast do Europy północnej trafiła dopiero w XVI w. Jest to roślina lubiąca ciepło i bardzo wrażliwa na mrozy, dlatego też uprawiana jest w krajach mających odpowiedni klimat: Francja, Grecja, Hiszpania, USA, kraje Ameryki Południowej czy Afryki no i oczywiście Azji. W Polsce  jest uprawiana głównie w południowo-zachodniej części.
 
Drzewo osiąga do 8 m wysokości, jednak głównie uprawiane są odmiany niskopienne.  Owocuje w zależności od gatunku od lipca do października. Owoce są bardzo soczyste o średnicy ok. 6 cm, skórka jest koloru żółtopomarańczowego z aksamitnym owłosieniem. Brzoskwinia uważana jest za jedną z najsmaczniejszych owoców świata i często określana jest mianem królowej. W jej wnętrzu znajduje się jedna dość duża pestka, z której wyrabiany jest olej o migdałowatym zapachu. Zawiera kwasy: olejowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy. Używany jest głównie jako baza do masażu.
 
Brzoskwinie zawierają witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, PP, oraz mikro i makroelementy: magnez, fosfor, żelazo, bor, potas, wapń. Ze względu na walory smakowe i zdrowotne polecane są dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym, diabetykom, wegetarianom, chorym i rekonwalescentom. Regularne spożywanie brzoskwiń chroni przed anemią, oczyszcza organizm z toksyn, a co za tym idzie m.in. poprawia wygląd skóry i jej elastyczność. Zalecane są do spożycia w różnych dietach odchudzających, ponieważ regulują procesy przemiany materii. Jest to owoc, który łagodzi stres i poprawia nastrój oraz wzmacnia organizm w walce z komórkami nowotworowymi.
 
Brzoskwinie są składnikiem wielu potraw. Stanowią bardzo smaczny dodatek do ciast, lodów, deserów, sałatek czy mięs. Wykorzystywane są do produkcji przetworów: dżemów, konfitur, soków, galaretek, kompotów i likierów.