Słownik kulinarny

d

Drób

Drób
fot. Fotolia
Drób – jest zbiorcze określenie ptaków udomowionych ze względu na mięso, jaja, pierze. Do drobiu zaliczamy: kury, gęsi, kaczki, perliczki, indyki, gołębie, głuszce strusie, bażanty, kapłony, jastrząbki, kuropatwy, kwiczoły, przepiórki. Najwięksi producenci drobiu to Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia i Indie. W Europie największym producentem jest Polska.

Składniki występujące w drobiu to: woda, białko, tłuszcze, składniki mineralne, węglowodany, enzymy, hormony, witaminy. Ponieważ mianem drobiu określamy wiele gatunków ptactwa, to oczywistym jest, że proporcje tych składników będą się między sobą różniły w zależności od rodzaju. Oczywiście głównym składnikiem jest woda, której zawartość uzależniona jest od wieku, rodzaju i stopnia wytuczenia oraz co bardzo ważne miejsca pobrania tuszki.  Zawartość mięsa kształtuje się na poziomie od 46 do 80 %. Białe i ciemne mięso różni się składem chemicznym. Wartość odżywcza mięsa drobiu jest bardzo wysoka. Zawarte w białko należy do białek, w których skład wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne. Zawarte w mięsie drobiowym tłuszcze są bardzo potrzebne ludzkiemu organizmowi. Drób zawiera: potas, sód, fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo, siarka, miedź, krzem oraz witaminy, głównie z grupy B. Wątroba, serce, nerki zawierają dużo więcej witamin niż mięso. Szczególnie wątróbka jest bogata w witaminę A i żelazo, i dlatego też jest zalecana do spożycia osobom borykającym się z niedokrwistością.

Mięso drobiowe odznacza się delikatnością i kruchością. Jest bardziej wartościowe od innych mięs i dużo łatwiej przyswajalne i lekkostrawne. Zalecane szczególnie do spożycia osobom będącym na diecie, starszym i dzieciom.

Mięso drobiowe jest wyjątkowo uniwersalnym produktem, ponieważ nadaje się do smażenia, pieczenia, duszenia, gotowania i grillowania, a rosół z makaronem jest przysmakiem większości dzieci i nie tylko.
Drobiowy zbójnik

Drobiowy zbójnik

rzelkazag rzelkazag

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: