SUPERPRZEPIS

Krem kasztanowo-karmelowy

  • 3
         
ocena: 5/5 głosów: 9
Krem kasztanowo-karmelowy

Korzystając z pełni sezonu kasztanowego polecam przygotować domowy krem kasztanowo-karmelowy. Świetnie nadaje się do przekładania tortów i ciast, smarowania pieczywa czy wyjadania łyżeczką.

Składniki:

Krem kasztanowo-karmelowy

podstawowe

Sposób przygotowania:

Krem kasztanowo-karmelowy

1

Krem kasztanowo-karmelowy
Kasztany nacinamy na krzyż i pieczemy lub gotujemy wg. gustu.

Kasztany myjemy, osuszamy i nacinamy na krzyż. Najlepiej zrobić to dość szeroko po wypukłej stronie kasztana. Będzie łatwiej wydobyć go ze skorupki. Kasztany pieczemy w 200 stopniach C przez 20 minut. Obieramy z łupinek i brązowej błonki.
Kasztany można również ugotować przez około 20-25 minut w bardzo małej ilości wody (tylko tyle aby je przykryła). Przed gotowaniem kasztany nacinamy.

2

Krem kasztanowo-karmelowy
Kasztany po upieczeniu i obraniu miksujemy blenderem.

Obrane kasztany blendujemy. Jeśli chcemy by krem był gładki i jedwabisty trzeba zmiksować je bardzo dokładnie, jeśli lubicie chrupiące, kawałki kasztanów nie musicie bardzo przykładać się do rozdrabniania.

3

Krem kasztanowo-karmelowy
Przygotowujemy karmel z cukru i łączymy go ze słodką śmietanką.

W małym garnku z grubym dnem karmelizujemy cukier. Jasny karmel nie zdominuje smaku kasztanów, jeśli przetrzymamy go niemal do zbrązowienia karmel będzie bardzo wyrazisty i lekko gorzkawy. Gdy osiągniemy pożądany przez nas stopień karmelizacji cukru dolewamy śmietankę i intensywnie mieszamy aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodajemy około ¼ łyżeczki soli i dodajemy zmiksowane wcześniej kasztany. Aby ułatwić ich rozprowadzenie w płynie możemy pomóc sobie blenderem.
Gorący krem przelewamy do wyparzonych słoików i zakręcamy.
Przechowywać w lodówce.

Uwaga: Jeśli wolicie mniej słodkie kremy możecie ograniczyć cukier o połowę i dodać więcej kasztanów (około 450g).