miras45

miras45

Kuchcik
[Przepisów: 6]

Pierogi ze słodką kapustą

  • TRUDNOŚĆ: średnie
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 1

Pierogi z farszem ze słodkiej kapusty

Pierogi ze słodką kapustą

Składniki:

Pierogi ze słodką kapustą

 

  • Nadzienie
  • · Średnia główka białej kapusty
  • · cebula biała 2 sztuk dużych
  • · olej do smażenia 100 ml - opcjonalnie
  • · pieprz czarny mielony 2-3 łyżeczki
  • · sól
  • maggi

 

Sposób przygotowania:

Pierogi ze słodką kapustą
Kapustę przekroić na ćwiartki i ugotować na półtwardo w osolonej wodzie i ostudzić. Ja ostatnio używam do tego mikrofalówki. Wtedy trzeba gotować kapustę w jeszcze mniejszych częściach dobierając odpowiednio czas gotowania. Ważne! nie rozgotować kapusty, lepiej aby była trochę twardawa niż za miękka.
Po ugotowaniu mielimy kapustę w maszynce do mięsa na normalnym sitku. Część soku jaki będzie wyciekał pozostawić osobno na później (ale nie za dużo). Po zmieleniu kapusty przystępujemy do najważniejszego i najtrudniejszego etapu przygotowania farszu.
Na dużej i jak najgłębszej patelni smażymy na całej ilości oleju na ciemnozłoto cebulę pokrojoną w kostkę. Natychmiast dodajemy zmieloną kapustę i zaczynamy powolne smażenie na zmniejszonym ogniu (WAŻNE!). Etap smażenia jest najważniejszy dla uzyskania właściwego smaku farszu, bowiem łatwo przypalić kapustę, która uzyska gorzki posmak i pierogi nie będą smaczne. Ponadto czas smażenia jest dosyć długi i należy to robić ciągle pilnując przez cały czas. Zasada jest taka: zostawiamy bez mieszania kapustę na minutę lub półtorej i szybko mieszamy dokładnie od spodu płaską łopatką, aby nie zostawić niczego co przywarło do dna patelni. Przez ten czas pozostawiona kapusta lekko się zrumieni i przywrze do dna. To jest wskazane, bo nadaje farszowi swoisty smak i barwę. Proces powolnego smażenia powoduje, że kapusta odparowuje część wilgoci i przez to farsz staje się gęściejszy. Jak wspomniałem wcześniej, pozostawioną część soku z mielonej kapusty powoli dodajemy w trakcie smażenia w celu odparowania, wzbogaca to smak farszu, lecz nie jest konieczne. Dodać też możemy trochę maggi do smaku. Zaznaczam, że czas smażenia jest dosyć długi i nie można go zostawić samemu sobie bez nadzoru, ale efekt jest warty tego czasu. W trakcie smażenia dodajemy zmielony czarny pieprz w/g uznania. Ja dodaję go dosyć dużo, aby był wyraźnie wyczuwalny i dawał lekko pierny posmak. Smażenie kapusty kończymy kiedy farsz uzyska barwę ciemnawą, lekko bursztynową i zacznie błyszczeć od tłuszczu. Ponadto słychać będzie, że zmieni się dźwięk jaki wydaje duszona kapusta. Stanie się bardziej skwierczący a nie taki, gdy coś się gotuje. Świadczyć to będzie, że wystarczająca ilość wody z farszu odparowała. Ponadto uzyska wtedy bardziej zwartą konsystencję i nie będzie powodowało rozmakania ciasta od wewnątrz. To znak, że można zakończyć smażenie. Po przestudzeniu wyłożonego na miseczkę farszu i sprawdzeniu smaku (ew. dosolić), możemy przystąpić do klejenia pierogów. Ciasto robimy z samej mąki i wody z odrobiną soli. Przy wyrabianiu, gdy zacznie odstawać od ręki zalecam dodanie w paru porcjach (w sumie) ok. łyżki stołowej oleju. Takie ciasto jest mniej poddatne na rozgotowanie. Ja osobiście nie dodaję jajek, ale można dać jedno (nie więcej!) co powoduje że ciasto jest trochę twardsze. Wielkość pierogów według uznania, najlepsze są takie na raz do ust, albo na połowę. Smakują najlepiej okraszone dużą ilością cebulki usmażonej na złoto. Smacznego.