Daktyle są owocami egzotycznymi. Uprawiane są w północnej Afryce, południowo-zachodniej Azji i na południu USA. W Polsce najczęściej spotyka się formę suszoną. Często wchodzą w skład bakalii, czyli mieszanki chrupiących orzechów i słodkich suszonych owoców (np. moreli, rodzynek, śliwek). Daktyle mogą być dodawane do wielu potraw. Z niektórych odmian robi się również mąkę albo słodki syrop, który może zastępować cukier. W krajach arabskich są stosowane jako afrodyzjak.
Właściwości odżywcze daktyli
Ze względu na wartości odżywcze daktyle nazywane są „chlebem życia”. Występują w nich cukry proste, będące „zastrzykiem energii”, szczególnie podczas intensywnego wysiłku. Dzięki dużej zawartości błonnika przyspieszają pracę jelit i niwelują zaparcia. Są bogactwem witaminy A, C i witamin z grupy B oraz soli mineralnych: potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Z tego względu zwiększają odporność, mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Zmniejszają podatność na osteoporozę, miażdżycę, chronią przed nadciśnieniem tętniczym i łagodzą objawy menopauzy. Dzięki zawartości tauryny mają właściwości antydepresyjne i ułatwiają zasypianie.
Daktyle jako przekąska i składnik śniadania
Daktyle mogą zastąpić słodycze (słodka alternatywa dla czekoladek, batonów i cukierków) i być pełnowartościową przekąską, szczególnie dla dzieci i osób prowadzących aktywny tryb życia. Ze względu na wartości odżywcze warto dodawać je do owsianki, kaszy jaglanej czy muesli, które jemy na śniadanie, razem z orzechami, nasionami i nabiałem (serem, jogurtem). Na drugie śniadanie można zjeść mieszankę bakaliową albo jogurt czy serek homogenizowany z dodatkiem daktyli.
Daktyle jako składnik dań
Daktyle to nie tylko przekąska i składnik śniadania. Można je wykorzystać do przygotowania dania obiadowego, np. dodać do farszu do mięsa drobiowego (kurczak, kaczka), orientalnej sałatki, zapiekanki albo curry. Dobrze komponują się jako przystawka z serami albo z puree z marchewki z imbirem. Daktyle dobrze smakują również z deserami, np. naleśnikami na słodko, budyniem czy sałatką owocową, a także wypiekami, np. ciastami z bakaliami, szarlotkami, keksami, ciasteczkami zbożowymi. Można je także dodać do suszu i ugotować z nich bożonarodzeniowy kompot.