Galangal to niezwykle aromatyczna przyprawa, bez której Indonezyjczycy, Malezyjczycy, Tajlandczycy i Hindusi nie wyobrażają sobie tradycyjnej kuchni. Powstaje z twardego, włóknistego korzenia galangalu mniejszego (biała skóra), większego (różowa skóra) lub kencuru, zależnie od regionu, z którego pochodzi. W smaku zupełnie nie przypomina imbiru, z którym często jest mylony (ma bardzo podobne kłącza i zapach). W galangalu wyczuwa się pieprzową goryczkę połączoną ze słodkawo-musztardową nutą. Ma zapach przypominający sośninę. Do kupienia jest w postaci proszku i suszonych plastrów.

Właściwości galangalu

Galangal posiada nie tylko cenne walory smakowe, lecz także wiele właściwości leczniczych. Dzięki tej przyprawie można się ustrzec przed problemami trawiennymi i zapobiec chorobie lokomocyjnej. Wyciąg z galangalu zabija bakterie, pobudza, odświeża oddech, zmniejsza ryzyko infekcji wirusowych. Napar z korzenia tej rośliny przyspiesza leczenie bólu gardła i gojenie się ran oraz hamuje krwawienie dziąseł. Ponadto galangal uważa się za naturalny afrodyzjak.

Do czego dodawać galangal?

Galangal sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Jest nieodłącznym składnikiem zup tom yum i tom kha. Świetnie komponuje się zarówno z łagodnym curry, jak i z pikantnym chili. Doprawia się nim przede wszystkim mięso z kurczaka, ale doskonale smakuje także z warzywami, rybami i owocami morza. Pasuje zwłaszcza do dań na bazie mleka kokosowego z dodatkiem trawy cytrynowej i owoców cytrusowych. W Polsce często łączy się imbir z czosnkiem. Taką mieszanką można oprószyć np. krewetki i obsmażyć je na maśle. Nie jest rozpowszechnioną przyprawą w naszym kraju, stanowi jednak nieodłączny dodatek jednego z rodzimych produktów – wódki „Żołądkowej Gorzkiej”.
Curry

Curry

Curry to mieszanka przypraw. Podstawą jest kurkuma, która nadaje jej żółto-pomarańczowy kolor. Dobór reszty przypraw zależy od upodobań wytwórcy, jednak najczęściej spotykane są mieszanki z imbirem, pieprzem, solą, kolendrą, czosnkiem, cynamonem, chili, kminkiem i gałką muszkatołową. Czasem dodaje się również kardamon, szalotkę, gorczycę czarną i goździki. W Indiach słowo „curry” oznacza potrawę w gęstym sosie lub gulasz.

Jałowiec

Jałowiec

Jałowiec jest przyprawą o intensywnym korzennym, słodko-gorzkim smaku. Można go kupić w formie suszonych szyszkojagód. Są to owoce krzewu jałowca. Jałowiec wykorzystuje się do przygotowania marynat do mięs. Najczęściej łączy się go z winem, zielem angielskim, pieprzem i majerankiem. Jagody jałowca pasują do dziczyzny, wołowiny i wieprzowiny. Można z nich też zrobić nalewkę.

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Gałki muszkatołowej używamy w kuchni na co dzień, doprawiając nią zarówno desery, jak i dania obiadowe. Jest aromatyczna, ale delikatna, dlatego pasuje do wielu potraw. Nadaje się zarówno do dań kuchni orientalnej, jak i polskiej. Szczypta gałki muszkatołowej nadaje charakterystyczny smak flakom i bigosowi. Bez niej nie powstanie piernik ani grzaniec.

Cząber

Cząber

Cząber to wyrazista, pikantna przyprawa stosowana do zup, gulaszy, potraw przyrządzanych z roślin strączkowych i farszów. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – letnią (łagodniejszą) i zimową (ostrzejszą). W kulturze ludowej stosowana była dawniej jako silny afrodyzjak. Obecnie można ją znaleźć również jako dodatek do past do zębów, olejków eterycznych i mydeł. Cząber działa antyseptycznie i łagodzi biegunki.

Anyż

Anyż

Anyż to przyprawa występująca w dwóch odmianach – biedrzeniec anyż (znany też jako anyżek) i anyż gwiazdkowy (gwiaździsty). Obie wersje mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Anyż dodaje się zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Biedrzeniec anyż to nadaje wyjątkowy aromat gotowanym warzywom, napojom, rybom i owocom morza. Gwiazdki anyżu to niezastąpiony dodatek do bożonarodzeniowych wypieków i pierników. Anyż w gwiazdkach doskonale podkreśla również smak dań kuchni chińskiej i orientalnej.

Estragon

Estragon

Estragon jest byliną cenioną za swoje właściwości kulinarne oraz lecznicze. Posiada wyrazisty, lekko gorzki smak. Wykazuje działanie wzmagające apetyt i usprawniające procesy trawienne. W kuchni najczęściej wykorzystuje się suszone liście estragonu jako przyprawę do dań mięsnych, ryb, sałatek i rozmaitych sosów (tatarskiego, bearnaise, remoulade etc.). Estrgonem przyprawia się również warzywa, np. duszoną marchewkę, ziemniaki, grzyby i buraki oraz zupy - zawsze pod koniec gotowania.

Pieprz

Pieprz

Pieprz, choć jest tak popularną przyprawą, ma również mało znane odmiany (np. hoja santa). Wśród najbardziej cenionych pod względem kulinarnym są pieprz cayenne i zielony, które zyskały renomę w kuchni francuskiej. Niektóre rodzaje pieprzu (jak ziołowy) są po prostu mieszankami różnych przypraw, inne zaś (jak syczuański) to rzadko występujące ziarna mielone bez domieszek. Uprawa większości gatunków pieprzowca możliwa jest w warunkach tropikalnych, ale niektóre mogą urosnąć także w Polsce.

Hibiskus

Hibiskus

Hibiskus, nazywany inaczej malwą sułtańską, to kwiat, z którego robi się ziołowy napar. Roślina wydaje kwiatostan w odcieniach czerwieni, bieli oraz żółci. Napój z suszonych kwiatów hibiskusa to karkade. Napar można urozmaicić, dodając do herbaty np. kardamon, cynamon, wanilię lub imbir. Herbatę z hibiskusa podaje się, na ciepło lub zimno – z dużą ilością cukru. Do naparu można też dodać świeże liście mięty, sok z pomarańczy lub cytryny, a także wodę kwiatową (np. różaną). Hibiskus dostępny jest w sklepach zielarskich i herbacianych oraz aptekach.

Polecane przepisy do kategorii Galangal

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Galangal