Kwiat Bogów – Hibiskus

Jak wykorzystać niesamowite właściwości pięknych purpurowych kwiatów? Czy herbata z tej cudownej rośliny to jej jedyne kulinarne zastosowanie? Co kryje w sobie ten pochodzący z Azji gatunek o wielu nazwach? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w mojej poradzie.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Kwiat Bogów – Hibiskus
fot. Fotolia
Róża chińska, malwa sudańska, ketmia, florida Canberry, Kwiat Jednego Dnia, roselle, w różnych kręgach i częściach świata Hibiscus rosa sinensis L. nazywany jest inaczej. Ta niesamowita roślina, bardzo wrażliwa na dotyk i trudna w hodowli nie występuje obecnie w stanie dzikim. Doceniona w czasach starożytnych, dziś odkrywa przed nami swoje tajemnice.

ZASTOSOWANIE KULINARNE:

Już przed wiekami hibiskus spożywany był przez potężnych faraonów, pod postacią naparu o nazwie karkade. Z czasem mocno słodzona herbata z hibiskusa stała się w Egipcie napojem narodowym, którym do dziś wznosi się toasty. Z resztą nie ma się czemu dziwić. Poza dużą zawartością cukru taki „trunek” ma bowiem same zalety: orzeźwia, zwalcza infekcje, wzmacnia organizm i oczywiście cudownie smakuje. Dodatkowo w zależności od temperatury naparu wpływa on na wzrost lub spadek ciśnienia. Osobiście przetestowałam wersję niesłodzoną herbaty, którą gorąco polecam.

Jednakże napar z hibiskusa to, jak szybko się okazało, nie jedyne zastosowanie kwiatów tej rośliny. Z powodzeniem można używać ich bowiem również jako składnika syropów, win, dżemów, galaretek czy sosów a nawet jako dodatku do potraw warzywnych i mięsnych. Charakterystyczny, cierpki smak hibiskusa jest nie do podrobienia, tak więc jeśli tylko chcemy nadać naszym daniom i deserom nowy, niepowtarzalny wymiar warto sięgnąć po te cudowne purpurowe płatki i już dziś użyć ich w swojej kuchni.

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE:

Świat nauki już dawno potwierdził jak potężna siła drzemie w delikatnych kwiatach chińskiej róży. Wapń, witamina C, kwasy organiczne oraz dobroczynne barwniki roślinne o działaniu antynowotworowym, to wszystko zawarte jest w jednym niepozornym kwiecie. Regularne picie herbaty z hibiskusa hamuje procesy starzenia (w tym powstawanie zmarszczek), chroni przed chorobami związanymi z układem krążenia (m. in. obniżając poziom złego cholesterolu) oraz wzmacnia odporność organizmu. Dodatkowo napar wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, a przyspieszając metabolizm, wspomaga odchudzanie.

ZASTOSOWANIE KOSMETYCZNE

Dobroczynne działanie purpurowych kwiatów malwy sudańskiej sięga poza jej kulinarne zastosowania. Okazuje się, że składniki tej rośliny znajdziemy również w kremach, na półkach drogerii czy apteki. Łagodzące właściwości hibiskusa wspomogą nas w walce z cerą naczynkową, a drogocenne kwasy owocowe, wygładzą i ujędrnią naszą skórę. Ekstrakt z hibiskusa odnaleźć można również w peelingach (właściwości oczyszczające), maskach do włosów, balsamach czy żelach pod prysznic, a także preparatach antycellulitowych.