Estragon jest rośliną, a dokładnie byliną, która posiada częściowo zdrewniałą łodygę oraz wąskie, zwisające liście. Do celów leczniczych wykorzystuje się gałęzie z liśćmi oraz korzenie estragonu. Roślina dostarcza wielu cennych składników, takich jak witamina C oraz prowitamina A. W świecie kulinarnym wysuszone liście estragonu wykorzystuje się jako przyprawę, która największą popularność uzyskała we Francji. Przyprawa ma charakterystyczny korzenno-ziołowy smak oraz lekko słodkawy zapach.

Do czego dodaje się estragon?

Estragon jako przyprawa stanowi nieodłączny dodatek do potraw mięsnych (z cielęciny, dziczyzny, wieprzowiny, jagnięcin, drobiu), ryb, masła ziołowego, twarogów oraz rozmaitych farszów. Jest również stałym składnikiem domowych kiszonek warzywnych, między innymi ogórków i kapusty. Niezastąpionym dodatkiem do sosu tatarskiego, holenderskiego oraz francuskich sosów: bearnaise i remoulade są świeże liście estragonu. W świecie kulinarnym, estragon stosuje się do zaprawiania ziołowych octów, a także musztardy. Łodygę tej rośliny nierzadko umieszcza się w butelce białego octu winnego, co sprawia, że nabiera on intensywnego smaku. Estragon dodaje się również do zup (najlepiej na 15 minut przez zakończeniem gotowania) w celu wzbogacenia ich smaku i aromatu.

Dania z dodatkiem estragonu

Wśród propozycji na smaczne danie z dodatkiem estragonu znajduje się ryba z sosem tatarskim, duszona marchewka z estragonem, który należy dodać pod koniec duszenia lub omlet z zieleniną. Estragon stanowi również dodatek do wieloskładnikowych sałatek, surówek oraz do serów. Siekany estragon, łącznie ze szczypiorkiem i natką pietruszki, jest wykorzystywany do posypywania rozmaitych potraw, na przykład jajecznicy. Ponadto, przyprawa znajduje się w ziołach prowansalskich oraz różnych mieszankach ziołowych.
Curry

Curry

Curry to mieszanka przypraw. Podstawą jest kurkuma, która nadaje jej żółto-pomarańczowy kolor. Dobór reszty przypraw zależy od upodobań wytwórcy, jednak najczęściej spotykane są mieszanki z imbirem, pieprzem, solą, kolendrą, czosnkiem, cynamonem, chili, kminkiem i gałką muszkatołową. Czasem dodaje się również kardamon, szalotkę, gorczycę czarną i goździki. W Indiach słowo „curry” oznacza potrawę w gęstym sosie lub gulasz.

Jałowiec

Jałowiec

Jałowiec jest przyprawą o intensywnym korzennym, słodko-gorzkim smaku. Można go kupić w formie suszonych szyszkojagód. Są to owoce krzewu jałowca. Jałowiec wykorzystuje się do przygotowania marynat do mięs. Najczęściej łączy się go z winem, zielem angielskim, pieprzem i majerankiem. Jagody jałowca pasują do dziczyzny, wołowiny i wieprzowiny. Można z nich też zrobić nalewkę.

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Gałki muszkatołowej używamy w kuchni na co dzień, doprawiając nią zarówno desery, jak i dania obiadowe. Jest aromatyczna, ale delikatna, dlatego pasuje do wielu potraw. Nadaje się zarówno do dań kuchni orientalnej, jak i polskiej. Szczypta gałki muszkatołowej nadaje charakterystyczny smak flakom i bigosowi. Bez niej nie powstanie piernik ani grzaniec.

Cząber

Cząber

Cząber to wyrazista, pikantna przyprawa stosowana do zup, gulaszy, potraw przyrządzanych z roślin strączkowych i farszów. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – letnią (łagodniejszą) i zimową (ostrzejszą). W kulturze ludowej stosowana była dawniej jako silny afrodyzjak. Obecnie można ją znaleźć również jako dodatek do past do zębów, olejków eterycznych i mydeł. Cząber działa antyseptycznie i łagodzi biegunki.

Pieprz

Pieprz

Pieprz, choć jest tak popularną przyprawą, ma również mało znane odmiany (np. hoja santa). Wśród najbardziej cenionych pod względem kulinarnym są pieprz cayenne i zielony, które zyskały renomę w kuchni francuskiej. Niektóre rodzaje pieprzu (jak ziołowy) są po prostu mieszankami różnych przypraw, inne zaś (jak syczuański) to rzadko występujące ziarna mielone bez domieszek. Uprawa większości gatunków pieprzowca możliwa jest w warunkach tropikalnych, ale niektóre mogą urosnąć także w Polsce.

Hibiskus

Hibiskus

Hibiskus, nazywany inaczej malwą sułtańską, to kwiat, z którego robi się ziołowy napar. Roślina wydaje kwiatostan w odcieniach czerwieni, bieli oraz żółci. Napój z suszonych kwiatów hibiskusa to karkade. Napar można urozmaicić, dodając do herbaty np. kardamon, cynamon, wanilię lub imbir. Herbatę z hibiskusa podaje się, na ciepło lub zimno – z dużą ilością cukru. Do naparu można też dodać świeże liście mięty, sok z pomarańczy lub cytryny, a także wodę kwiatową (np. różaną). Hibiskus dostępny jest w sklepach zielarskich i herbacianych oraz aptekach.