Pieczony indyk faszerowany w całości to wykwintna potrawa, którą podaje się zwykle podczas ważnych uroczystości. Jego przygotowanie jest czasochłonne i wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Już na kilkadziesiąt godzin przed planowanym podaniem indyka należy go zamarynować lub zamoczyć w solance. W dniu podania przyrządza się farsz i nadziewa nim tuszę indyka. Przed włożeniem do piekarnika należy zaszyć lub zasznurować mięso, tak aby nadzienie nie wydostało się na zewnątrz. Pieczenie indyka faszerowanego w całości trwa zwykle około 4-5 godzin. W trakcie pieczenia należy wielokrotnie polewać mięso sosem wytwarzającym się w brytfannie – dzięki temu drób będzie miękki i soczysty. Niektórzy zalecają także, żeby najpierw ułożyć indyka grzbietem do góry, a następnie przekręcić go, kiedy spłyną już wszystkie soki.

Indyk nadziewany: z czego przyrządzić farsz?

Farsz, którym nadziewa się drób sprawia, że mięso nie wysusza się podczas pieczenia. Tradycyjne nadzienie do indyka wykonuje się z podrobów, najczęściej wątróbki, z dodatkiem jajka i bułki tartej. Można użyć także zmielonej piersi z indyka, a bułkę zastąpić kaszą lub ryżem. Popularny jest także farsz robiony z jabłek. Można go urozmaicić rodzynkami, bakaliami i żurawiną. Wytrawne nadzienie do indyka przygotowuje się też między innymi z pieczarek, szpinaku, selera lub mieszanki warzyw. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zwykle pieką swojego słynnego indyka po amerykańsku bez nadzienia, a farsz podają osobno już do pokrojonych plastrów drobiu.

Faszerowany filet z indyka

Faszerowany filet jest znacznie szybszy w przygotowaniu niż indyk pieczony w całości – przyrządza się go w formie nadziewanej rolady. Pierś z indyka można faszerować między innymi szpinakiem, suszonymi pomidorami i mozzarellą, brokułami, porem, żurawiną, rodzynkami, morelami, papryką, serem i pieczarkami, a nawet kasztanami. Nadziewany filet z indyka to oryginalny pomysł na smaczny obiad, ale mięso równie dobrze smakuje na zimno, jako dodatek do chleba.
Pierś z indyka faszerowana

Pierś z indyka faszerowana

Pierś z indyka, faszerowana np. serem, szpinakiem, bądź suszonymi pomidorami, to świetny pomysł na niedzielny i odświętny obiad. Dobrze z smakuje z dodatkiem wina. Mięso z indyka jest zdrowe, chude i bardzo delikatne. Aby było soczyste, warto je upiec w rękawie do pieczenia. Indyk nie wysusza się wtedy tak szybko, jak przygotowywany na zwykłej blaszce. Pierś można faszerować także mieszanką marchewki z czosnkiem, pieczarkami, morelami, lub brokułami.

Kurczak faszerowany

Kurczak faszerowany

Kurczak faszerowany po polsku to tuszka drobiu, którą nadziewa się wątróbką i piecze w całości w piekarniku. Mięso można faszerować mięsem mielonym, warzywami, kaszą, szpinakiem, serem lub pieczarkami. Przed pieczeniem kurczaka naciera się, na zewnątrz i w środku, solą, pieprzem, czosnkiem oraz majerankiem. Po włożeniu farszu do środka, drób należy związać dratwą lub spiąć wykałaczkami, aby nadzienie nie wypłynęło w czasie pieczenia. Faszerowanego kurczaka można podawać z ryżem, ziemniakami, kaszą i surówkami.

Kurczak pieczony w całości

Kurczak pieczony w całości

Kurczak pieczony w całości z sezonowymi warzywami lub ziemniaczkami jest smacznym i soczystym pomysłem na obiad. Kurczaka należy starannie umyć, a następnie wysmarować solą, pieprzem, estragonem i czerwoną papryką. Mięso można faszerować ćwiartkami cytryny, cebulą, rozmarynem, tymiankiem oraz gałązką natki pietruszki. Nogi kurczaka związuje się sznurkiem. Polanie mięsa masłem sprawi, że kurczak uzyska apetyczną, chrupiącą i rumianą skórkę. Mięso piecze się w brytfance lub wysokim naczyniu żaroodpornym.

Indyk pieczony w całości

Indyk pieczony w całości

Indyka w całości piecze się w brytfannie lub głębokiej blasze. Przed pieczeniem mięso marynuje się w słonej zalewie, najlepiej przez całą noc. Po osuszeniu, indyka nadziewa się farszem, który można zrobić na słodko, np. z jabłek, lub na słono – z pieczarek, podrobów, kaszy albo szpinaku. Faszerowanego indyka zaszywa się bawełnianą nitką, aby nadzienie nie wypłynęło w czasie pieczenia. Indyka można piec z dodatkiem warzyw, np. marchewki, buraków, selera, cebuli albo czosnku. Pieczony indyk dobrze smakuje podany z ziemniakami, kaszą, ryżem i surówkami, np. z kiszonej kapusty.

Polecane przepisy do kategorii Indyk faszerowany