Kaszy owsianej nie trzeba płukać przed gotowaniem w osolonej wodzie z odrobiną oleju lub mleku. Gdy ziarna kaszy wchłoną wodę, dodaje się do niej olej i odstawia. Jest smacznym dodatkiem do zup (także mlecznych), wzbogaca farsze i dobrze zagęszcza. Warto spróbować kotletów lub pulpetów z kaszy owsianej w warzywnych sosach, zapiekanych w naczyniu żaroodpornym pod serową skorupką.
Kasza owsiana nie jest składnikiem owsianki. Kasza owsiana na słodko to idealna baza owocowych deserów. Można z niej przygotować ciasteczka owsiane, czy batoniki. Kasza owsiana jest też składnikiem pysznych i sycących potraw, np.: bakłażana nadziewanego kaszą, chleb albo placki, mięso mielone połączone razem z kaszą owsianą stworzy zgrany duet.
Wśród wszystkich kasz, owsiana zawiera największe ilości beta-glukanu. Składnik ten chroni ściany żołądka i błonę śluzową organizmu. Zmniejsza wchłanianie zwrotne cholesterolu i powoduje szybkie uczucie sytości. Owsiana kasza posiada też dużo białka, dlatego zalecana jest osobom ćwiczącym i tym będącym na diecie. Ponadto bogata w antyoksydanty kasza owsiana zapobiega syntezie cholesterolu.