Potrawy z ostroboka są bardzo aromatyczne. Ryba doskonale smakuje doprawiona jedynie solą, pieprzem oraz oprószona koperkiem.

Wędzony ostrobok w kuchni

Ostrobok wędzony bardzo smacznie komponuje się z rozmaitymi sałatkami. Jedną z propozycji na zastosowanie wędzonej ryby w kuchni jest przygotowanie sycącej sałatki z ugotowanego ryżu, marchewki, jajek na twardo oraz wędzonego ostroboka. Smak potrawy podkreśli świeża, drobno posiekana natka pietruszki. Sałatkę wystarczy doprawić solą i pieprzem oraz odrobiną słodkiej czerwonej papryczki mielonej. Ryż miesza się z przyprawami (sól, pieprz), natką pietruszki i majonezem. Na dnie szklanej salaterki układa się pierwszą ryżową warstwę, na którą należy wyłożyć startą marchew oraz rozdrobnioną, oczyszczoną z ości rybę. Na wędzonego ostroboka kładzie się posiekaną cebulę, a następnie warstwę majonezu, który oprósza się mieloną papryką. Wierzch sałatki posypuje się startymi jajkami. Potrawa doskonale smakuje podawana z chrupiącymi grzankami.

Pomysł na obiad z ostrobokiem

Smażony ostrobok w warzywnym sosie przygotowanym z pomidorów, papryki i cukinii to znakomity pomysł na sycący obiad, który przygotuje się w około 40 minut. Rybę przed smażeniem wystarczy skropić sokiem z cytryny, najlepiej świeżo wyciśniętym, doprawić solą i pieprzem (można również użyć przyprawy do ryb), a następnie wstawić do lodówki, by nabrała smaku i aromatu. Do zeszklonej na patelni cebuli dodaje się pomidory i paprykę pokrojone w kostkę, wyciśnięty czosnek oraz startą cukinię – na tarce o grubych oczkach. Całość podsmaża się, a następnie do sosu dodaje się rybę i kontynuuje duszenie pod przykryciem. Tak przygotowanego ostroboka można serwować z ziemniakami lub pieczywem. Ostrobok jest morskim drapieżnikiem, który żyje w wodach Oceanu Atlantyckiego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. Dostępne na rynku filety z ostroboka mają delikatne i smaczne mięso, które przed przygotowaniem warto przyprawić solą, pieprzem i koperkiem.
Jesiotr

Jesiotr

Jesiotr praktycznie nie zawiera ości, ma delikatny smak i smaczny kawior. Mięso jesiotra jest najczęściej używane do zupy rybnej z koperkiem i czosnkiem lub bulionu. Można go również faszerować i przyrządzać w galarecie z dodatkiem żelatyny i gotowanych warzyw. Pieczony jesiotr z piekarnika bądź patelni będzie bardziej aromatyczny, jeśli zamarynuje się go na kilka godzin w zalewie z soku z cytryny i świeżych ziół. Jesiotra kupuje się w tuszkach lub filetach, a mięso nadaje się do wędzenia.

Szczupak

Szczupak

Szczupak jest rybą o delikatnym, jasnym mięsie, która stanowi smaczne połączenie z rozmaitymi sosami, np. koperkowym lub chrzanowym. Prawdziwym przysmakiem jest szczupak faszerowany. Do przygotowania farszu nierzadko wykorzystuje się pieczywo, kaszę manną i cebulę. Wyśmienitą przystawką jest szczupak w galarecie z dodatkiem warzyw: zielonego groszku i kukurydzy konserwowej, marchewki, pora czy konserwowego ogórka. Doskonałą propozycją rodzinnego obiadu jest szczupak smażony w złocistej panierce lub pieczony w pomidorach.

Karp

Karp

Karp to ryba słodkowodna serwowana na polskich stołach głównie w Boże Narodzenie. Tradycyjny wigilijny karp jest zazwyczaj obtoczony w mące i smażony na maśle. Inne popularne świąteczne danie to karp w galarecie podawany na zimno w formie przekąski. Znany jest także przepis na karpia po żydowsku, czyli rybę na słodko z rodzynkami i migdałami. Karpia można podawać nie tylko z okazji świąt. Na co dzień doskonale sprawdzi się karp pieczony lub karp w śmietanie.

Lin

Lin

Lin to ryba z rodziny karpiowatych. Zamieszkuje przede wszystkim płytkie zbiorniki śródlądowe. Hoduje się go także w stawach. Przeciętny dorosły osobnik ma wielkość ok. 30-40 cm i wagę od 1 do 2 kg. Lina można wędzić, piec, gotować, dusić i smażyć. Doskonale smakuje w sosie koperkowym i śmietanowym. Delikatny i kremowy sos śmietanowy do lina przyrządza się ze słodkiej śmietany 30-procentowej. Duszoną lub pieczoną rybę polewa się takim sosem tuż przed podaniem. Danie można udekorować natką zielonej pietruszki lub gałązką rozmarynu.

Halibut

Halibut

Halibut to delikatna w smaku ryba, którą można usmażyć w chrupiącej panierce, upiec na grillu lub w piekarniku, np. w folii aluminiowej albo rękawie do pieczenia. Rybę, przed smażeniem czy pieczeniem, należy umyć, osuszyć i natrzeć przyprawami, np. solą, pieprzem, estragonem, tymiankiem, oregano, czosnkiem albo koprem. Wędzony halibut to dobry dodatek do sałatek i makaronów, np. spaghetti. Z wędzonej ryby można też zrobić pastę do smarowania pieczywa.

Łosoś

Łosoś

Łosoś jest popularną rybą morską, która słynie z różowo-pomarańczowego koloru mięsa. Produkt można piec, smażyć, gotować (w wodzie i na parze), grillować, marynować i wędzić. Ryba świetnie sprawdzi się jako składnik sałatek, past kanapkowych, sosów, zapiekanek, zup oraz farszów. Łosoś pieczony stanowi smaczne i sycące danie obiadowe. Filety z ryby należy umyć, natrzeć oliwą z sokiem cytrynowym i oprószyć solą oraz pieprzem. Mięso piecze się przez kwadrans. Łosoś pieczony dobrze komponuje się z ryżem i grillowanymi warzywami.

Dorsz

Dorsz

Dorsz jest morską rybą drapieżną. Jego mięso ma delikatny smak, sprężystą konsystencję, piękny biały kolor i jest bardzo chude. Dorsz upieczony w marynacie w formie pasty z ziół, np. natki pietruszki lub koperku, cytryny i czosnku, jest przepyszny. To najlepsza ryba do gotowania np. w bulionie warzywnym. Dorsz w galarecie z białego wina świetnie smakuje, gdy uprzednio zostanie uparowany, uwędzony lub usmażony z tymiankiem. Można go również smażyć w klasycznej panierce z mąki lub jajka i mąki oraz bułki tartej.