Filety z halibuta z zapiekanym awokado

  • 1

Szef kuchni Robert Sowa poleca przepis na delikatnego, wcześniej zamarynowanego i rozpływającego się w ustach halibuta z awokado w sosie z serem pleśniowym.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Filety z halibuta z zapiekanym awokado

Filety z halibuta z zapiekanym awokado


              


Przepis na 4 porcje:

 

- 4 filety z halibuta (po ok. 15 dag)

 

Marynata:

- 1/4 szklanki oliwy z oliwek

- przyprawa do ryb

- 2 dojrzałe owoce awokado

- cytryna

- 10 dag niebieskiego sera pleśniowego

- 2 łyżki masła

- 200 ml śmietany kremówki

- 2 szalotki

- 100 ml białego wina

- słoik suszonych pomidorów

- sól 

- pieprz biały mielony

 

Do dekoracji:

- kapary 

- prażone orzeszki piniowe

 

1. Marynowanie filetów

                

Umyte i oczyszczone filety zamarynuj w oliwie z przyprawą do ryb. Awokado obierz, pokrój w plastry i skrop sokiem z cytryny. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmaż na maśle, dodaj białe wino i śmietanę.

 

2. Przygotowanie sosu, pieczenie

                  

Dodaj ser, duś do momentu uzyskania jednolitego, gęstego sosu, a następnie dopraw do smaku solą i białym pieprzem. Rybę ułóż na blasze i piecz 20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni.

 

3. Podawanie

                 

5 min przed końcem pieczenia na halibucie ułóż skropione sosem z sera plastry awokado i kilka suszonych pomidorów. Filety ułóż na talerzach wraz z zapiekanym awokado. Udekoruj kaparami i orzeszkami piniowymi.

 

 

Robert Sowa, mistrz kuchni, autor książek kulinarnych, juror prestiżowych konkursów, laureat wielu nagród. Zaprasza do swojej autorskiej restauracji „Sowa & Przyjaciele”.

 

 

Warto wiedzieć o halibucie

 

Ta drapieżna ryba należy do najbardziej lubianych owoców morza na całym świecie. I nic w tym dziwnego, mało która ryba jest w stanie dorównać halibutowi smakiem i aromatem. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości tłuszczu w jej mięsie. Jest to jednak tłuszcz zdrowy, bogaty w cenne kwasy omega 3 i omega 6, które m.in. zapobiegają chorobom serca.

 

W naszych sklepach dostępne są głównie grenlandzkie halibuty niebieskie, osiągające ponad 1 metr długości i wagę 45 kg. Jeszcze niedawno królowały na naszych stołach halibuty atlantyckie, prawdziwe rybie olbrzymy, o wadze do 300 kg i długości 4 metrów. Niestety, intensywne połowy prawie całkowicie wyniszczyły ich populację. Jeśli jednak znajdziesz gdzieś halibuta atlantyckiego, w żadnym wypadku go nie kupuj – to ryba zagrożona wyginięciem i nie wolno jej łowić.

 

W kuchni halibut jest bardzo uniwersalny. Świetnie smakuje panierowany, nadaje się do gotowania na parze, delikatnego duszenia np. z warzywami, pieczarkami i – oczywiście – pieczenia. Uwaga: szybko się gotuje i łatwo rozpada podczas wyjmowania. Przed przyrządzeniem warto go zamarynować – nabierze wyjątkowego smaku. Marynata z oliwy i przyprawy do ryb sprawdza się doskonale, podobnie jak np. z oliwy, pomarańczy, imbiru w cienkich plastrach i soku z cytryny.

 

 

Tekst: Robert Grotkowski (Pani domu). Zdjęcia, stylizacja i potrawy: A. Rogalski, E. Gmiter-Rogalska, A. Borowska.