Lin to ryba słodkowodna, występująca niemalże w całej Europie. Zamieszkuje dno akwenów, co powoduje, że jej mięso ma delikatnie błotnisty posmak.
Zapach tego rodzaju można zneutralizować poprzez zalewy z solą lub obłożenie krążkami cebuli. Mięso z
lina jest bardzo smaczne i zdrowe. Zawiera pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D oraz składniki mineralne, takie jak: jod, selen, fluor, magnez, wapń.
Lina można wędzić, piec, gotować, dusić i smażyć.
Lin w śmietanie z warzywami
Jednym ze smaczniejszych dań rybnych jest lin w śmietanie z dodatkiem warzyw. Rybę należy dokładnie oczyścić i wypatroszyć, usuwając ogon, płetwy i kręgosłup. Przekrojonego na pół lina doprawia się solą, pieprzem i pozostawia na co najmniej 30 minut w chłodnym miejscu, a jeżeli to możliwe rybę można wstawić do lodówki na całą noc. Włoszczyznę należy pokroić i ugotować.
Pod koniec gotowania do warzyw dodaje się rybę, którą po ugotowaniu przekłada się do głębokiej patelni i zalewa śmietaną z dodatkiem chrzanu i drobno posiekanej natki pietruszki. Smacznym dodatkiem są również rodzynki. Potrawę dusi się przez około 5 minut. Można ją serwować z ziemniaczanym puree.
Smażony lin w złocistej panierce
Pomysłem na prosty, rodzinny obiad jest panierowany, smażony
lin podawany z plasterkami cytryny. Po wypatroszeniu, umyciu i osuszeniu, rybę dzieli się na porcje, skrapia świeżym sokiem z cytryny i przyprawia solą oraz pieprzem.
Warto odstawić rybę na około godzinę w chłodne miejsce, aby przesiąkła przyprawami. Lina panieruje się w mące pszennej, roztrzepanym jajku, a następnie obtacza się w tartej bułce. Rybę powinno smażyć się na rozgrzanym oleju z obu stron, aż do uzyskania złocistej barwy.
Warzywny lin w galarecie
Smaczną potrawą jest lin w galarecie z gotowanymi warzywami. Przygotowanie potrawy rozpoczyna się od ugotowania w lekko osolonej wodzie włoszczyzny. Oczyszczoną rybę kroi się w dzwonki i umieszcza we wrzącym wywarze dodając przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz sól.
Po ugotowaniu, rybę należy wyjąć delikatnie z wywaru, najlepiej za pomocą łyżki cedzakowej. Do przecedzonego wywaru dodaje się białka, ocet i namoczoną w kilku łyżkach wody żelatynę. Wywar podgrzewa się na wolnym ogniu, aż do sklarowania. Formę na galaretę wypełnia się połową przygotowanego wywaru i wstawia do lodówki do zestalenia. Na zastygłą galaretę wykłada się kawałki ryby, które zalewa się pozostałym wywarem i potrawę ponownie umieszcza się w lodówce do zastygnięcia.
Zdjęcie: Fotolia