Wbrew pozorom sos beszamelowy nie jest trudny do przygotowania. Wystarczy zrobić zasmażkę, zalać ją mlekiem i doprawić przyprawami. Zawodowi kucharze przygotowują beszamel o różnych stopniach gęstości. Na ich bazie robią następnie sos do lasagne, sos beszamelowy z serem i wiele innych. Uwielbiany i uważany za wykwintny sos biały świetnie komponuje się szczególnie z gotowanymi na parze warzywami, mięsami i rybami!
Lasagne z sosem beszamelowym

Lasagne z sosem beszamelowym

Lasagne to rodowita włoska zapiekanka, w której szerokie płaty makaronu przełożone są mięsem mielonym, sosem beszamelowym lub bolońskim i oczywiście serem. Do najczęściej wybieranych należy klasyczna lasagne z mięsem mielonym i sosem beszamelowym.W naszych kulinarnych eksperymentach coraz częściej sięgamy jednak po przepisy na lasagne ze szpinakiem, jarmużem, bakłażanem i papryką. Niezależnie jednak od dokonanego wyboru, warto podać go w towarzystwie białego beszamelu - dodatku uniwersalnego.

Zapiekanka z sosem beszamelowym

Zapiekanka z sosem beszamelowym

Zapiekanka z sosem beszamelowym to kulinarny hit ostatnich lat. Robi się ją najczęściej z mięsa mielonego, sezonowych warzyw i sera. Aromatyczny za sprawą masła beszamel,  pełni w tym daniu funkcję spoiwa - powoduję, że składniki się ze sobą łączą i zapobiega ich rozpadaniu podczas krojenia. Ziemniaczana lub makaronowa zapiekanka z mięsem mielonym i sosem przypadnie do gustu szczególne wszystkim wielbicielom szybkich i pożywnych posiłków. Korzystnie jest urozmaicić ją też o świeże i aromatyczne zioła - takich dodatków nigdy dość!

Sos do naleśników

Sos do naleśników

Naleśniki polane beszamelem bądź sosem ze szpinakiem to propozycja obiadowa dla wymagających. Ważną częścią tego dania są pulchne naleśniki, które otrzymać można dzięki dodaniu do ciasta gazowanej wody mineralnej. Nie bez znaczenia jest również  farsz- wyjątkowo dobrze smakuje ten skomponowany z mieszanki warzywnej, mięsa lub grzybów. Sos do naleśników najlepiej zrobić tuż przed ich podaniem - ładnie zaprezentuje się na naleśnikach wyłożonych na ciemnych talerzach.

Sos do szparagów

Sos do szparagów

Szparagi w sosie beszamelowym to obowiązkowa propozycja wiosennego sezonu. W takim zestawieniu fantastycznie smakują szparagi białe, zielone jak i fioletowe. Szparagi w sosie dobrze prezentują się zarówno sauté, jak i z dodatkiem soczystej wieprzowiny lub wołowiny. Smaczne połączenie beszamelu ze szparagami  wykorzystać można również w potrawach z makaronem. Do dyspozycji są pomysły na makaron ze szparagami w sosie śmietanowym czy zapiekany makaron z białym sosem i serem.

Makaron z sosem beszamelowym

Makaron z sosem beszamelowym

Wszechstronnie wykorzystywany makaron to najlepszy sposób na zdrowy, sycący i smaczny posiłek. Najchętniej przyrządzany jest on na patelni, z dodatkiem mielonego mięsa lub kawałków kurczaka, wędzonych ryb, warzyw, najróżniejszych serów i śmietany. Często sięgamy też po makaron zapiekany, który serwujmy pod postacią zapiekanki z sosem beszamelowym. W takim zestawieniu sos biały idealnie współgra z wykorzystanymi produktami, podkreśla ich smak, a ponadto dodaje wilgotności.

Sos węgierski

Sos węgierski

Sos węgierski można przygotować na bazie karkówki wieprzowej z dodatkiem marchwi i papryki. Niezbędnymi przyprawami są: sól, czarny pieprz mielony i ziarnisty, ziele angielskie oraz liść laurowy, a pikanterii nada potrawie mielona papryka. Sos po węgiersku doskonale komponuje się z plackami ziemniaczanymi, można go również serwować z pieczywem. Sos do placków po węgiersku zagęszcza się zawiesiną z mąki lub koncentratem pomidorowym. Prawdziwym przysmakiem jest sos węgierski z pieczarkami, wołowiną i czerwoną oraz żółtą papryką.

Sos meksykański

Sos meksykański

Sos meksykański to zbiorcza nazwa wielu rodzajów różnych dipów i dodatków do potraw. Najpopularniejsze są meksykańskie salsy, czyli sosy przyrządzane na zimno, np. z pomidorów. Guacamole to kolejny bardzo znany meksykański przysmak. To gęsty dip z awokado, soku z cytryny, soli i czosnku. Sos meksykański można też przyrządzić z pomidorów z dodatkiem czerwonej fasoli i chili. Jest wyśmienity do tortilli, makaronu, a nawet pizzy.

Cannelloni z sosem beszamelowym

Cannelloni z sosem beszamelowym

Mnóstwo jest sposobów na pyszne i wartościowe przygotowanie cannelloni! Ten przypominający rurki makaron, nadziewa się najczęściej mięsem mielonym (w dobie wszechobecnego wegetarianizmu, zastępowane jest ono szpinakiem, kawałkami papryki, a nawet dynią), sosem pomidorowym lub beszamelowym, posypuje serem i zapieka. Cannelloni z kurczakiem, podane z warzywami ugotowanymi na parze sprawdzi się w roli niedzielnego obiadu, a cannelloni z mięsem mielonym i pieczarkowym będzie z kolei ciekawym pomysłem na sycącą przekąskę do pracy.

Sos pieprzowy

Sos pieprzowy

Sos pieprzowy jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych i rybnych. Ma wyrazisty smak i aromat. Przygotowując sos, należy zwrócić szczególną uwagę na masło. Powinno ono być o wysokiej zawartości tłuszczu – około 80 procent – po to, by uniknąć mieszaniny innych tłuszczów roślinnych. Do sosu należy przygotować również świeżo mielony pieprz, mąkę, wodę, ostrą musztardę oraz szklankę białego wina (lub bulionu). Na zimno może służyć jako dip do przekąsek.

Sos myśliwski

Sos myśliwski

Sos myśliwski idealnie nadaje się do smażonych mięs, makaronów i kasz. Odznacza się intensywnym smakiem i aromatem. Przygotowuje się go z suszonych grzybów, boczku, cebuli, masła, pomidorów, mąki, ogórka kiszonego, musztardy, mielonej papryki, soli i pieprzu. Można do niego dodać również czerwone wino, które nada szczególnie ciemnym mięsom, wyrazistości smaku. Sos podaje się w sosjerce lub polewając nim danie.

Sos karmelowy

Sos karmelowy

Sos karmelowy doskonale nadaje się naleśników, ciastek, gofrów, lodów i wszelkiego rodzaju innych deserów. Do jego przygotowania potrzeba odrobiny śmietanki 36-procentowej, szklanki cukru, paru łyżek masła, soli i wody. Na patelni z wodą podgrzewa się cukier, aż nabierze złoto-brązowego koloru. Następnie dodaje masło i śmietanę do momentu połączenia z karmelem. Gotowy, schłodzony sos karmelowy można przechowywać w lodówce do trzech tygodni.

Sos balsamiczny

Sos balsamiczny

Sos balsamiczny jest smaczny oraz szybki i prosty w przygotowaniu. Doskonale komponuje się z pieczywem, sałatkami, warzywami (świeżymi i przetworzonymi), sałatkami, mięsem, wędlinami, serami oraz marynatami. Dressing można nawet dodawać do wypieków, owoców i deserów. Sos powstaje na bazie octu balsamicznego. Odrobinę kwaśnego płynu należy wlać do miski, a następnie dodać oliwę z oliwek, miód (albo syrop klonowy), mielony pieprz czarny, a także sól morską. Opcjonalnie można wsypać szczyptę cynamonu, kardamonu i imbiru. W ten sposób dressing będzie bardziej aromatyczny i nabierze korzennego smaku. Wszystkie składniki miesza się i odstawia do lodówki na 15 minut. Dzięki temu smak sosu ujednolici się.

Sos curry

Sos curry

Sos curry przygotowuje się z mlekiem, śmietaną lub jogurtem. Należy do niego dodać przyprawę curry, masło, bulion warzywny, cebulę i mąkę, sól i pieprz. Można też wkroić jabłko, dzięki któremu sos zyska słodki posmak. Jogurtowy sos curry przyrządza się z sosem sojowym, sezamem i czosnkiem. Do dekoracji używa się np. natki pietruszki. Curry najlepiej pasuje do mięs, szczególnie do kurczaka.

Sos duński

Sos duński

Sos duński, inaczej Remoulade, przygotowuje się z majonezu, śmietany, musztardy Dijon, marchewki, szczypiorku, małosolnego ogórka i cebuli. Doprawia się go sokiem z cytryny, czosnkiem, kurkumą, cząbrem, solą oraz pieprzem. Surowe warzywa należy drobno posiekać i wymieszać z pozostałymi składnikami. Sos duński to doskonały dodatek do hamburgerów, mięs i wędlin.