Słownik kulinarny

w

Winogrona

Winogrona
fot. Fotolia
Winogrona są owocami  roślin z rodziny winoroślowatych. Pierwotnie w stanie dzikim występowały w rejonie basenu Morza Śródziemnego i Południowo- zachodniej Azji. Obecnie uprawiane są niemalże na całym świecie – oprócz Antarktydy. Winorośl i jej owoce są znane od około 8 tysięcy lat. Jest wiele wzmianek w Biblii. Freski z egipskich grobowców przedstawiają krzewy winorośli i zbiór winogron. W starożytnej Grecji winorośl miała swojego bożka Bachusa. Także obecnie są obchodzone święta zbiorów winogron, szczególnie w krajach śródziemnomorskich.  Owoce znane chyba przez wszystkich to smaczne soczyste, słodkie lub słodko-kwaśne jagody o barwie – w zależności od odmiany – od jasnozielonej poprzez żółtą, różową, czerwoną do niemalże czarnej.
Można podzielić umownie winorośle w zależności od przeznaczenia ich owoców. Wyróżniamy odmiany przeznaczone do produkcji win – soczyste, o dużej zawartości cukrów i kwasów organicznych, odmiany deserowe- o dużych, słodkich i twardych owocach oraz winogrona tzw. rodzynkowe – nadające się do suszenia, o małych owocach z cienką skórką i małymi nasionami.

Zawartość
Winogrona są skarbnicą witamin: A, E, C, z grupy B oraz minerałów: potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo oraz jod, tak bardzo cenny i pożądany przez tarczycę do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Poza tym zawierają flawonoidy, które są naturalnym antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki. W dużej mierze składają się z wody i węglowodanów. Uważa się, że najbardziej wartościowe są różowe winogrona ze względu na wysoką zawartość właśnie flawonoidów.

Działanie
Winogrona ze względu na prozdrowotne substancje, które zawierają mają działanie moczopędne, co przeciwdziała tworzeniu stanów zapalnych w układzie moczowym. Poza tym ma silne działanie zasadowe, wspomagające usuwanie toksyn z organizmu i jego odkwaszanie. Zawarte w winogronach flawonoidy oraz witamina C to silne przeciwutleniacze działające przeciwnowotworowo. Korzystnie działają na układ trawienny oraz na skórę. Mają dość niski indeks glikemiczny, jednak zaleca się ostrożność w ich spożywaniu osobom chorym na cukrzycę. Dowiedziono dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ obniża poziom cholesterolu LDL i jednocześnie zwiększają poziom cholesterolu HDL, co zapobiega miażdżycy, udarom mózgu oraz zawałom serca.

Zastosowanie

Z winogron produkuje się przede wszystkim wino, poza tym są spożywane na surowo oraz jako dodatek do ciast, deserów, sałatek. Produkuje się z nich soki, napoje, galaretki, musy i przetwory. Z nasion winogron tłoczony jest olej winogronowy.