Mamy ruszamy

Mamy ruszamy

Kuchcik
[Przepisów: 1]

Bezglutenowy, wegański makowiec bez pieczenia

  • 1
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 12
         
ocena: 4/5 głosów: 4

Święta bez makowca to dla ciebie nie Święta? Lecz by musi być bez glutenu, bez jaj, bez mleka to czy się da? Takie były założenia, dzięki temu powstał wegański makowiec bez pieczenia. Mimo że jest "bez niczego". Jest pełen smaku i ten zapach.

Bezglutenowy, wegański makowiec bez pieczenia Więcej zdjęć (2)

Składniki:

Bezglutenowy, wegański makowiec bez pieczenia

Składniki na ciasto

Składniki na masę makową

Składniki na polewę czekoladową

  • daktyle 100 g
  • olej kokosowy 2 łyżki
  • karob 2 łyżki

Sposób przygotowania:

Bezglutenowy, wegański makowiec bez pieczenia
Przygotowanie ciasta:

Kaszę jaglaną opłucz i ugotuj w wodzie. Czas gotowania około 15 - 20 minut. Kaszę przełóż do dużej miski i zblenduj z masłem klarowanym, łyżeczką cynomonu, wanilią oraz wcześniej namoczonymi daktylami. Dokładaj wcześniej przygotowaną masę makową i blenduj. Bardzo ważne jest aby kasza z masą makową była dokładnie zblendowana inaczej ciasto może rozpadać się przy krojeniu.

Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, tak aby wystawał poza formę. Przełóż masę makowo-jaglaną i odstaw do ostudzenia. Makowca nie trzeba piec.

Przygotowanie polewy daktylowo-czekoladowej:

Wcześniej namoczone daktyle połącz przy użyciu blendera z olejem kokosowym i karobem. Tak przygotowaną polewę przełożyć na ciasto i dokładnie rozprowadzić. Udekorować pokuszonymi orzechami lub wiórkami kokosowymi.

Przygotowanie masy makowej:

Mak opłucz i zalej litrem wrzącej wody. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 15 minut. Później odsącz na sicie z użyciem pieluchy tetrowej lub gazy. Pamiętaj bardzo istotne jest usunięcie nadmiaru wody. Odsączony mak przepuść dwukrotnie przez maszynkę do mięsa lub potraktuj go bardzo dokładnie blenderem ręcznym. Dodaj wcześniej namoczone daktyle i rozdrobnione migdały, orzechy, skórkę pomarańczową, olej i sok z pomarańczy. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Masę makową możesz przechowywać w lodówce do tygodnia.
Bezglutenowy, wegański makowiec bez pieczenia
Święta bez glutenu a z makowcem są możliwe

Tagi:

ciasta makowce