Słownik kulinarny

c

Cynamon

Cynamon
fot. Fotolia
Cynamon – to jedna z najstarszych i obecnie powszechnie znana przyprawa wytwarzana z wysuszonej kory cynamonowca. Jest to roślina wiecznie zielona, pierwotnie pochodząca z południowej i południowo-wschodniej Azji, a obecnie uprawiana w całej strefie klimatu subtropikalnego. Cynamon występuje w dwóch postaciach, jako proszek lub jako kora zwinięta w  ruloniki. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim dwa gatunki cynamonu: kasja – pochodzący z Chin oraz cejloński, który zaliczany jest do szlachetniejszej odmiany cynamonu zarówno ze względu na smak i aromat, ale także biorąc pod uwagę wartości zdrowotne.

Cynamon zawiera przede wszystkim olejki eteryczne i flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym. Cynamon działa rozgrzewająco i wyciszająco. Jego aromat odpręża i miło nastraja. Aldehyd cynamonowy, którego zawartość w cynamonie sięga od 60 do 80% ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, antymutagenne i antynowotworowe. Cynamon zalecany jest do spożywania w okresach dużej podatności na infekcje. Obecnie znany jest jego dobroczynny wpływ na trawienie. Szczególnie cenny może być dla osób zmagających się z takimi dolegliwościami jak zespół jelita drażliwego, candidoza, skurcze żołądka, wzdęcia, czy nudności. Ta niedoceniana przyprawa równoważy poziom cukru we krwi. Szczególnie pomocny może być osobom z opornością na insulinę lub obniżoną produkcję insuliny.

W ostatnim czasie znane są doniesienia o negatywnym wpływie cynamonu na organizm ludzki. Odpowiedzialny jest za to jeden ze związków cynamonu – kumaryna. Badania na zwierzętach wykazały niszczący wpływ tego związku na ich organizmy. Wiadomym jest, że dużo mniej kumaryny zawiera cynamon cejloński i między innymi zalecana jest właśnie ta odmiana tej przyprawy. Ważna jest też ilość i częstotliwość jej spożywania. Naukowcy twierdzą, że negatywny wpływ kumaryny można byłoby odczuć tylko przy bardzo długim i systematycznym spożywaniu cynamonu w dużych ilościach. 
 
Cynamon stosowany jest do przyprawiania potraw z ryżu, pieczonych jabłek, kompotów czy wina. Dodaje się go również do aromatyzowania ryb, mięs, gulaszu, herbat, deserów, ciast, piwa czy wina grzanego. Powszechnie jest stosowany w kuchni indyjskiej i chińskiej.