Słownik kulinarny

k

Kasza jaglana

Kasza jaglana
fot. Fotolia
Kasza jaglana (jagły) – wyrabiana jest z łuskanego ziarna prosa. Charakteryzuje się okrągłym kształtem oraz żółtym kolorem. Mniej popularna - ale także dostępna - jest kasza jaglana o białych, szarych oraz czerwonych ziarnach. Kaszę jaglaną zaliczamy do jednych z najstarszych i najzdrowszych typów kasz. Mimo długiego kulinarnego stażu dopiero od niedawna docenia się ją w kuchni polskiej.

Zawartość

Kasza jaglana posiada wiele wartości odżywczych. Bogata jest w błonnik, witaminy i minerały. Nie zawiera glutenu i nie uczula. Charakteryzuje się sporą zawartością łatwo przyswajalnego białka oraz niewielką obecnością skrobi. Znajdziemy w niej również duże (największe w porównaniu z pozostałymi kaszami) ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6), żelaza oraz miedzi. Ponadto jest ona cennym źródłem krzemu, lecytyny i witaminy E.

Działanie

Jaglankę - ze względu na brak glutenu oraz brak właściwości uczulających - z powodzeniem mogą jeść zarówno osoby chore na celiakię, jak i alergicy. Jest ona zasadotwórcza tzn. że dość szybko przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie człowieka. Przynosi ulgę m.in. w takich dolegliwościach jak zgaga oraz nadkwasota żołądka. Dzięki dużej zawartości lecytyny pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz usprawnia procesy koncentracji i zapamiętywania. Jaglanka znana jest także ze swoich właściwości leczniczych. Działanie antywirusowe i antyzapalne sprawia, że warto po nią sięgnąć w przypadku infekcji. Działa oczyszczająco na organizm, usuwając z niego toksyny.

Zastosowanie

Kaszę jaglaną często dodajemy do zup i sałatek. Może ona stanowić także osobny składnik obiadu. Z jej udziałem powstają zapiekanki i przeróżne farsze. Idealnie komponuje się z daniami wytrawnymi, jak również z deserami, takimi jak desery owocowe czy ciasta.