Słownik kulinarny

m

Migdały

Migdały
fot. Panthermedia
Migdały – inaczej migdałowiec zwyczajny. Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej. Do Europy dotarł Jedwabnym Szlakiem, a stamtąd do Ameryki, która stała się największym producentem migdałów na świecie. Owoce migdałowca są nasionami, pestkami, które kiedy dojrzeją odpada z nich łuska. Występują dwa rodzaje migdałów: migdały pospolite słodkie oraz migdały gorzkie. Migdały są najszlachetniejsze ze wszystkich rodzajów orzechów.

Zawartość
Migdały to orzechy, które posiadają wiele właściwości odżywczych. W swym składzie posiadają witaminy z grupy B, a najwięcej znajduje się w nich witaminy B2,E i błonnika.  Obecne są, także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i związki mineralne tj. potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor i sód. Zawierają też dużą ilość białka.

Działanie
Migdały można polecić na odchudzanie, ponieważ spożycie nawet małej ilości zapobiega uczuciu głodu. Posiadają działanie antystresowe, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, dzięki temu zapobiegają cukrzycy  i chorobom serca, co zostało udowodnione naukowo. Są także polecane na mdłości i zgagę kobietom w ciąży. Migdały charakteryzują się wysoką zawartością argininy – aminokwasu, dzięki któremu zwiększa się wydolność mięśni , dlatego często są obecne w diecie sportowców.

Zastosowanie
Słodkie migdały doskonale komponują się z sałatkami, natomiast pokruszone dodawać można do lodów, prażonej gruszki lub jabłka. Zmielone migdały można zmieszać z cukrem pudrem i białkiem, otrzymując marcepan. Dodawany jest do wielu mieszanek bakaliowych, ciast, ciasteczek i jako farsz do wielu sosów. Migdały są także składnikiem orszady – napoju chłodzącego. Również z migdałów pozyskuje się mleko migdałowe, które w przypadku uczulenia na mleko krowie może stanowić zamiennik.