Słownik kulinarny

b

Buraki

Buraki
fot. Edipresse - Fotolia
Buraki to rośliny uprawne, do których zalicza się  dwanaście gatunków należących do rodziny szarłatowatych. Wywodzą się one od dzikiego buraka, który nadal można spotkać w basenie morza Śródziemnego. Ta niepozornie wyglądająca roślina już wiele wieków p.n.e. była ceniona za swe zarówno walory smakowe jak i lecznicze. Obecnie znana na całym świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się korzeń ze względu na możliwość długiego przechowywania oraz substancje odżywcze, aczkolwiek liście również zawierają cenne składniki.

Zawartość
Buraki zawierają witaminy A, niewielkie ilości z grupy B oraz C. Natomiast są prawdziwą skarbnicą pierwiastków takich jak: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, mangan, kobalt oraz bardzo rzadkie pierwiastki rubid i cez. Poza tym zawierają cukry, białka, bioflawonidy, karoten i duże ilości kwasu foliowego, jabłkowego oraz antocyjany.  Buraki mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie są zalecane dla osób chorych na cukrzycę. Natomiast są mało kaloryczne i zawierają dużo błonnika pokarmowego.

Działanie
Buraki bardzo korzystnie wpływają na układ krwionośny. Jest świetnym składnikiem krwiotwórczym, dzięki czemu wykorzystywany jest w walce z anemią, wspomaga leczenie białaczki, zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki. Pomaga usuwać toksyny z organizmu, reguluje poziom cholesterolu, przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych. Zawarte w barakach antyutleniacze mają działanie przeciwnowotworowe. Sok z buraków zalecany jest osobom po chemioterapii w celu wzmocnienia organizmu. Doskonale odkwaszają organizm, wynika to z zasadotwórczego działania buraków. Zalecane są kobietom w okresie przekwitania, ponieważ łagodzą dolegliwości związane z menopauzą. Nie powinny również zapominać kobiety w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego i żelaza. Buraki mają działanie wykrztuśne, a składniki w nich zawarte wzmacniają układ immunologiczny i łagodzą przebieg chorób o podłożu wirusowym.

Burak jest warzywem wykorzystywanym na szeroką skalę kulinarną. jadalne są bulwy, oraz liście. Najpopularniejszymi potrawami z tego warzywa są: barszcz czerwony, barszcz ukraiński oraz buraki smażone. Ponadto, bardzo często serwujemy sałatki i surówki z buraków czy krem buraczany. W celach leczniczych zaleca się sok z buraków.
Pure z pieczonych buraków

Pure z pieczonych buraków

4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sałatka z burakiem

Sałatka z burakiem

mela25 mela25

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Czekoladowy burak.

Czekoladowy burak.

bernika bernika

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: