Słownik kulinarny

k

Kakao

Kakao
fot. Edipresse / Panthermedia
Kakao to zmielone ziarna kakaowca, które pochodzą z owocu kakaowca – niewielkiego drzewa rosnącego w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie uprawy, można spotkać, także w innych częściach świata, np. w Afryce. Kakaowce zaczęto uprawiać już około 1500 roku p.n.e. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb. Szybko zdobyło ono swoją popularność na dworach Hiszpańskich, a potem w całej Europie. Co ciekawe kakaowiec jest wiecznie zielony i produkuje owoce przez cały rok. Nigdy nie jest poza sezonem.

Zawartość i działanie
Kakao ma bardzo dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wszystko to dzięki epikatechinie, która jest flawonoidem. Według badań flawonoidy poprawiają ukrwienie mózgu, poprawiają pamięć krótkoterminową i krążenie krwi. Skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze serca. Kakao jest najbogatszym źródłem wielu składników odżywczych. Zawiera ono największą koncentrację antyoksydantów, więcej niż jakiekolwiek inne jedzenie. Chronią one nas przed wolnymi rodnikami, które atakują nasze DNA, powodują różne choroby i są przyczyną starzenia się organizmu. Najbogatszym źródłem kakao jest magnez. Jest on bardzo skuteczną bronią przed stresem. Chroni on także serce, powoduje lepszy przepływ krwi, lepsze jej dotlenienie, podnosi wydajność umysłu, relaksuje mięśnie, zwiększa elastyczność i pomaga budować mocne kości. Wśród dużej części społeczeństwa magnez występuje w niedoborze, więc warto go uzupełnić.

Zastosowanie
Jakkolwiek wykorzystywane w czystej postaci jest stosowane do produkcji różnego rodzaju słodyczy (wiórki czekoladowe, czekolada, cukierki, polewy itp.). Wykorzystywano również olej z kory kakaowca (masło kakaowe) na spękane usta czy sutki na skutek karmienia piersią. Kakao znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle oraz w kuchni domowej. Powinno się jest przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach lub co najmniej w szczelnych torbach papierowych. Kakao łatwo chłonie obce zapachy, a w temp. powyżej 25st. łatwo zbija się w grudki, natomiast poddane dłuższemu działaniu promieni słonecznych wydziela z siebie masło kakaowe.
Cantucini kakaowe

Cantucini kakaowe

jaNina jaNina

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Muffinki kakaowe

Muffinki kakaowe

misia5 misia5
6

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Trufelki kakaowe

Trufelki kakaowe

Reniz Reniz

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kuleczki kakaowe

Kuleczki kakaowe

Justyna92 Justyna92

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: