Sposób przygotowania:
Krupniczek z ryżem
Do 2 litrowego garnka wlewamy wodę i wrzucamy kostki i przyprawy.Ziemniaki i pora kroimy w kostkę,marchew w plasterki,dodajemy natkę. Do gotującej się zupy dodajemy ryż,wszystko gotujemy do miękkości na średnim ogniu.Po dodaniu ryżu pamiętajmy o zamieszaniu co jakiś czas,by ziarenka nie przywarły do dna.Podajemy gorącą.SMACZNEGO.
Doro
dusia30
A.B.
luna
Babciagramolka
,, WSZYSTKO O KASZY
Na kasze przeznacza się ziarno jęczmienia, owsa, prosa, ryżu, gryki, kukurydzy i pszenicy.
Kaszami nazywa się całe lub rozdrobnione ziarna zbóż z których zostały usunięte w mniejszym lub większym stopniu części zawierające składniki nieprzyswajalne .
Zanim powstały młyny i mąka, ludność jadała polewkę z kasz, a ziarno było nie czyszczone, tylko łamane lub gniecione .
R O D Z A J E
Kasze krupy - kasze, uzyskane przez obłuszczenie i ewentualne polerowanie ziarna, zachowujące w przybliżeniu charakterystyczny kształt ziarna, z których zostały otrzymane. Należą do nich: pęczak, kasza gryczana, jaglana, ryż
Kasze łamane - kasze o większym stopniu rozdrobnienia, uzyskane za pomocą pocięcia lub połamania ziarna obłuskanego, np. kasza jęczmienna łamana, kasza krakowska.
Kasze drobne - kasze uzyskane w wyniku dodatkowego obtoczenia i wypolerowania ziaren uprzednio pociętych lub połamanych, np. kasza perłowa, manna, kuskus
Kasze gniecione – płatki ryżowe, owsiane, jęczmienne i pszenne ,,
Cytat pochodzi ze strony http://www.leszekgryka.hotel.pl/przepisy/wszystko_o_kaszy.html
Ryż to tez kasza czyli krupy – wniosek – może być krupnik z ryżu .
A.B.
pani_kiciusiowa
Droga autorko, proszę nie rezygnuj z opisów :] Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie podoba. Różni ludzie, różne gusta.. Ja osobiście jestem zachwycona i jutro zamierzam spróbować..