iziona

iziona

Platynowy Ekspert
[Przepisów: 1306]

Lukrowany domek

  • 2
  • TRUDNOŚĆ: trudne
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 12

Zawsze miałam ochotę przygotować taki domek, ale sądziłam, że jego wykonanie jest trudne. W tym roku postanowiłam się z nim zmierzyć - efekt możecie podziwiać na zdjęciach.

Lukrowany domek Więcej zdjęć (4)

Składniki:

Lukrowany domek

Ciasto:

Lukier:

  • 2 białka
  • cukier puder
  • sok cytrynowy

Sposób przygotowania:

Lukrowany domek
Mąkę przesiać na stolnicę i dodać do niej cukier oraz przyprawę do piernika, wymieszać wszystko łyżką i dodać miód, jajka oraz masło pokrojone w kostkę, zagnieść ciasto i schłodzić w lodówce.

Schłodzone ciasto podzielić na pół i cienko rozwałkować. Z ciasta wyciąć 4 prostokąty 20cm na 10cm i w dwóch wyciąć kwadraty na okna, następnie odznaczyć prostokąt 12cm podstawy na 10cm wysokości i od góry zaczynając odznaczyć trójkąt o bokach 10cm - po wycięciu będziemy mieli przód i tył domku w jednym elemencie. Wyciąć drzwi i ewentualnie małe serduszko na okno.

Na blaszce wyłożonej papierem upiec 2 boki z oknami, 2 elementy dachu oraz tył i bok ciasta, drzwi i wycięte kwadraty na okna też upiec bo z nich zrobimy okiennice. Z pozostałego ciasta wyciąć 42 małe kółeczka, które następnie należy przeciąć na pół (po upieczeniu będą to nasze dachówki) oraz koło o średnicy 30cm jako podstawę naszej chatki.

Ciasta starcza też na płot i dodatkowe ozdoby domku - u mnie jest to choinka, ławeczka i rąbane drwa. Wszystko pieczemy w 180 stopniach, przez około 15 minut.

Lukier: Białka wcześniej sparzonych jajek ucierać z cukrem pudrem i kilkoma kroplami soku cytrynowego do uzyskania odpowiedniej gęstości (cukier dosypujemy porcjami, cały czas ucierając - ja robię to ręcznym robotem).

Na okrągłym spodzie sklejamy lukrem nasze elementy domku - jak klocki. W razie potrzeby używamy podpórek. Sklejony domek odstawiamy na 2 godziny, do momentu zastygnięcia lukru. Kiedy domek już solidnie się trzyma zaczynamy jego dekorowanie, przyklejamy osobno dachówki, okiennice i drzwi. Cały domek ozdabiamy lukrem i kolorowymi cukierkami na koniec wszystko posypujemy cukrem pudrem - jak białym śniegiem. Smacznego!
Lukrowany domek
Osobno wyciąć wszystkie elementy i upiec.
Lukrowany domek
Jak klocki lukrem skleić cały domek i odstawić do zastygnięcia.
Lukrowany domek
Po zastygnięciu domku przykleić dachówki.