Słownik kulinarny

m

Mandarynki

Mandarynki
fot. Fotolia
Mandarynki gatunek rośliny wieloletniej z rodziny rutowatych. Pochodzi z Azji Południowej i uprawiana jest w wielu częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Owoce mandarynek określa się jako siostry pomarańczy. Są one od nich mniejsze i o wiele bardziej słodsze, oraz różnią się zawartością witamin i składników odżywczych. Cytrusy te w porównaniu do innych owoców zawierają dużo pestek. Wyróżniamy cztery różne odmiany mandarynek tj. klementynki (krzyżówka mandarynki z gorzką pomarańczą), satsumy (odmiana mandarynki), tangeli (krzyżówka mandarynki z grapefruitem), targentynki (odmiana mandarynki).

Zawartość
Mandarynki posiadają wiele witamin i składników odżywczych, tak jak wiele innych owoców cytrusowych, ale różnią się ich ilością. Są skarbnicą witaminy C,  lecz tylko one zawierają nobiletynę – flawonoid pomagający zwalczać otyłość, zapobiegać cukrzycy i miażdżycy. Obecna jest również witamina A, a także kwas foliowy i związki mineralne tj. potas, wapń, fosfor, magnez, sód i żelazo.  Z liści otrzymuje się olejek eteryczny wykorzystywany w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym.

Działanie
Mandarynki wspomagają odporność naszego organizmu, hamują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za przyśpieszanie starzenia się i równocześnie poprawiają kondycję skóry oraz wzmacniają ochronę przed chorobami oczu. Związki, które są pozyskiwane ze skórki mandarynek posiadają zdolności niszczenia niektórych komórek nowotworowych. Dzięki swoim właściwościom mandarynki wspomagają odchudzanie, dlatego też polecane są osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy.
Zastosowanie
Mandarynki są spożywane przede wszystkim na surowo, natomiast są świetnym produktem do rozmaitych sosów, dań wytrawnych, sałatek oraz ciast i deserów.  Można również uzyskiwać z nich przetwory tj. dżemy i kompoty.
 
Winne mandarynki

Winne mandarynki

Konczi Konczi

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sernik z mandarynkami

Sernik z mandarynkami

luna luna
7

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: