Sposób przygotowania:
Pierogi z pokrzywą i ciecierzycąETAP 1
NADZIENIE: Cebulę kroimy w kostkę i delikatnie rumienimy. Pokrzywę zalewamy gotującą wodą i pozostawiamy ją w niej na około 1 minutę. Po tym czasie listki odcedzamy i hartujemy zalewając zimną wodą. Gotowe dokładnie odsączamy z wody i siekamy na mniejsze części.
Ciecierzycę przekładamy do malaksera. Dodajemy do niej pokrojoną pokrzywę, cebulę w raz z olejem oraz przyprawy. Całość miksujemy. W trakcie miksowania dodajemy do niej niewielką ilość wody, tak by składniki łatwiej się połączyły.
Gotowe nadzienie powinno konsystencją przypominać pastę do pieczywa.
CIASTO: Mąkę przesiewamy na stolnicę. Dodajemy do niej jajko, sól, masło oraz stopniowo w miarę wyrabiania ciepłą wodę.
ETAP 2
Ciasto zagniatamy do pojawienia się pęcherzyków powietrza.
ETAP 3
Gotowe wałkujemy na grubość około 2-3 mm. Za pomocą szklanki wycinamy z niego koła.
ETAP 4
Na każdą porcje ciasta wykładamy łyżeczkę pokrzywowego nadzienia.
ETAP 5
Brzegi ciasta sklejamy, formując zgrabne pierogi.
Tak przygotowane gotujemy około 5 minut w lekko osolonej wodzie z dodatkiem 2 łyżek oleju. Ugotowane odsączamy, porcjujemy na talerze, okraszamy słoninką i podajemy.
SylaUla
Polpal
Pokrzywa – nie na surowo
Opublikował Monika Walczak Data 4 maja 2017 w Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak 0 0
Lubią ją wszyscy od kur po motyle, więc wyginęłaby, gdyby nie parzyła. Pokrzywa! Jej krzemionkowe włoski, porastające zarówno łodygi jak i liście, potrafią jak prawdziwe igły przebić skórę i wstrzyknąć zawartość ampułki znajdującej się u podstawy. Zastrzyki wypełnione histaminą, acetylocholiną, serotoniną i kwasem mrówkowym nie są groźne, ale z pewnością nieprzyjemne. Sparzona lub wysuszona pokrzywa już nie parzy, zanim jednak ją unieszkodliwimy radzę uzbroić się w grube, gumowe rękawice.
gusia1000
lukrowanepierniczki
Czekoladka 2
mocsłodkości