Słownik kulinarny

c

Ciecierzyca

Ciecierzyca
fot. Fotolia
Ciecierzyca – zwana też cieciorką lub grochem włoskim. Jest to roślina strączkowa, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w kuchni Bliskiego Wschodu. Jej znak charakterystyczny to słodkawy, delikatnie orzechowy smak. Możemy spotkać się z dwoma odmianami cieciorki, a są to:

kabuli – bardziej rozpowszechniony rodzaj cieciorki o dużych, kremowych ziarnach oraz
desi - mniej popularna odmiana cieciorki o małych ziarnach. Występuje w kolorze kremowym, czarnym, czerwonym, brązowym, żółtym lub zielonym. W ciecierzycę zaopatrzymy się w marketach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Do wyboru mamy ciecierzycę suchą lub puszkowaną.

Zawartość

Ciecierzyca to przede wszystkim doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. W 100g gotowanej cieciorki znajduje się 8,86g białka. To właśnie dzięki temu rewelacyjnie sprawdza się jako substytut mięsa np. w diecie wegetariańskiej. W cieciorce znajdziemy także duże ilości węglowodanów i błonnika pokarmowego. Ponadto dostarcza ona organizmowi wiele cennych witamin i minerałów, takich jak B1, B6, kwas foliowy, cynk, żelazo oraz magnez.

Działanie

Jedząc cieciorkę możemy liczyć na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Zawarty w niej potas wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Natomiast błonnik m.in. zapobiega zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego. Cieciorka to także dobre źródło żelaza, dlatego przeciwdziała niedokrwistości i anemii. Ze względu na spore ilości kwasu foliowego polecana jest kobietom w ciąży. Ponadto powinny ją spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę oraz borykające się z bólami głowy. Cieciorka doskonale wpływa na kondycję włosów i paznokci. Warto także pamiętać o tym, że jest ona świetnym afrodyzjakiem.

Zastosowanie

Ciecierzyca idealnie sprawdza się w daniach wytrawnych, jak i w deserach. Przygotujemy z nią pyszne zupy, pasztety, sałatki. Z jej udziałem powstaną także wyśmienite farsze do pierogów, gołąbków lub kotlecików. Najbardziej popularna na całym świecie jednak jest pasta z ciecierzycy zwana humusem.
Mielone z ciecierzycą

Mielone z ciecierzycą

zewa zewa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: