Mięso drobiowe jest lekkostrawne i niskokaloryczne (100 g ugotowanej piersi z kurczaka to około 151 kcal), pod warunkiem, że zostanie przyrządzone bez użycia tłuszczu, ciężkich sosów i tuczących panierek. Wówczas jest idealne dla osób dbających o linię oraz np. matek karmiących, dzieci oraz i starszych. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie i podanie gotowanej piersi z kurczaka. Najpopularniejsze warianty to: pierś z kurczaka z warzywami, pierś z kurczaka w sosie lub pierś z kurczaka z ryżem.
Jak ugotować pierś z kurczaka
Oczyszczone i dokładnie umyte mięso umieścić w garnku lub rondelku, dodać przyprawy, sól i warzywa (lub przygotowany wcześniej bulion), zalać wodą, tak by przykryła mięso i dusić przez około 20 - 30 minut na wolnym ogniu. Pokrojenie piersi przed gotowaniem przyspieszy cały proces. Mięso po ugotowaniu odsączyć i podać np. z surówką lub kaszą jaglaną. Innym sposobem na ugotowanie piersi z kurczaka jest przyrządzenie jej na parze.
Przyprawy i dodatki do gotowanej piersi z kurczaka
Delikatne, gotowane drobiowe mięso nie ma wyrazistego smaku. Szczególnie, gdy nie zostało przyrządzone w aromatycznym, warzywnym bulionie, warto poprawić jego walory smakowe przyprawami i dodatkami. W potrawach dietetycznych i w wersji fit sprawdzą się naturalne termogeniki (przyspieszacze spalania tkanki tłuszczowej), czyli: imbir, chili i pieprz. Smak miska wzmocnią: świeża kolendra, zioła prowansalskie, kurkuma, curry, majeranek, wędzona papryka, bazylia, liść laurowy, lubczyk, ziele angielskie, tymianek oraz cebula, sos, sojowy, czosnek i por. Pokruszone migdały, orzechy ziemne, prażone ziarna słonecznika lub sezamu to równie smaczne i bardzo zdrowe dodatki do gotowanego mięsa.
Z gotowaną lub parowaną piersią kurczaka, doskonale komponują się różnego rodzaju kasze, np. gryczana (prażona lub biała), jaglana, orkiszowa, jęczmienna, ryż (wszystkie rodzaje: biały, paraboiled, dziki, brązowy, itp.) oraz makarony, szczególnie pełnoziarniste i gryczane ponieważ są wyraziste w smaku.
Do gotowanej piersi z kurczaka warto dodać gotowane, grillowane, parowane, smażone lub pieczone w piekarniku warzywa, np.: buraki, bataty, ziemniaki, marchewkę, kukurydzę, seler, brukselkę. Świetnie w roli dodatku sprawdzą się również strączki, szczególnie cieciorka, czerwona fasola i bób. Całość można polać lekkim sosem na bazie świeżych pomidorów lub chrzanu.