Charakterystyka kuchni armeńskiej

Kuchnia armeńska zwana jest również ormiańską. Opiera się na sztuce kulinarnej Kaukazu, Azji, Bałkanów i zachodniej Europy, jest więc wyjątkowa i różnorodna. Armeńskie dania mają wyrazisty smak, są aromatyczne, rozgrzewające i sycą na wiele godzin. Niestety większość z nich jest czasochłonna w przygotowaniu. Dzieje się tak, gdyż Ormianie kładą duży nacisk na przyrządzanie potraw w odpowiedniej kolejności. Każdy składnik (zwłaszcza przyprawy i zioła) powinien być dodany we właściwym momencie, dzięki czemu posiłki są smaczniejsze. Kolejność tę można znaleźć w przepisach kulinarnych.

Najbardziej znane dania kuchni ormiańskiej

Najbardziej znanymi daniami kuchni armeńskiej są grillowane szaszłyki z wieprzowiny, kurczaka, baraniny albo wołowiny. Przygotowuje się je z mięsa mielonego, warzyw, przypraw, ziół i sosów. Szaszłyki można podawać z ryżem, pieczonym bakłażanem bądź lawaszem, czyli plackiem pszennym. Ormianie chętnie jedzą również barszcz warzywny, chaszlamę (gulasz wielowarstwowy z piwem), dolmę (mięso zapiekane w liściach winogrona), ryż z rodzynkami, a także okroszkę (jogurt naturalny albo kefir z ogórkiem i koperkiem). Gotowane raki, pikle, suszone ryby, hummus oraz marynowane bakłażany stanowią doskonałą przekąskę między posiłkami. Na deser często serwuje się bahlavę, czyli słodkie ciasto z miodem i bakaliami oraz świeże owoce z lokalnych upraw. Ormianie najczęściej piją kawę, świeże soki owocowe, koniak oraz nalewki domowej roboty.

Kuchnia armeńska jest obfita w rozmaite owoce, warzywa, mięsa oraz zboża. Znany chasz jest tradycyjną potrawą ormiańską serwowaną pod postacią gęstego gulaszu mięsnego. Podobnie jak w Polsce, popularną zupą jest barszcz.
 
Wyjątkowo smacznymi i ciekawymi armeńskimi produktami są przetwory mleczne. Cenne w mikroelementy jogurty o nazwie macun czy okroszka, która składa się z kefiru w towarzystwie ogórka z koperkiem, są potrawami tradycyjnymi. Co ciekawe, narodowym owocem ormiańskim jest… morela, natomiast popularnym alkoholem koniak. Popularność zdobyły takie potrawy jak np. kiufta – kulki mięsne z cebulą i jajkiem.

Jeżeli chcecie poznać egzotyczne ormiańskie smaki, zajrzyjcie do działu kuchnia armeńska na portalu gotujmy.pl. Tutaj każdy odnajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy!
 
Zdjęcie: Fotolia

Chaczapuri

Chaczapuri

Chaczapuri to placek z nadzieniem serowym. Jest to specjalność kuchni gruzińskiej. Chaczapuri może mieć różne kształty – okrągłe, podłużne, kwadratowe i kopertowe. Najpopularniejszą odmianą placka jest jednak chaczapuri okrągłe, z nadzieniem serowym w środku. Do chaczapuri można podać sos adźika, czyli pastę z czerwonej papryki z dodatkiem przypraw. Gruziński placek przygotowuje się z drożdży, mąki, soli, wody i oleju.

Gulasz wieprzowy z warzywami

Gulasz wieprzowy z warzywami

Brak pomysłu na pożywny i prosty obiad? Wypróbuj gulaszu wieprzowego z warzywami! Marchewka, ziemniaki, cukinia – to tylko część tego, co możesz dodać do tego dania! Wypróbuj gulasz wieprzowy z dodatkiem pieczarek i papryki! Całe danie nie zajmuje dużo czasu a jego smak zachwyci Ciebie i rodzinę. Gulasz z warzywami najlepiej podawać z ryżem, kaszą lub chlebem. Możesz go również zrobić w wersji bardziej rzadkiej, tworząc pyszną zupę gulaszową. Sprawdź, który wariant pokochasz najbardziej!
 

Gulasz z łopatki wieprzowej

Gulasz z łopatki wieprzowej

Łopatka wieprzowa to znakomita część świni, którą warto wykorzystać w kuchni. Jedną z opcji jest przygotowanie aromatycznego gulaszu z łopatki. Można go zrobić w wersji z pieczarkami lub warzywami, w tym papryką! Gulasz z łopatki wieprzowej doskonale smakuje podany z kaszą lub ryżem. Zrób go na obiad! Jego wyrazisty smak z pewnością przypadnie do gustu Twojej rodzinie. Szczególnie, gdy całość doprawisz zielem angielskim i liściem laurowym. Ten smak Cię zachwyci!

Zupa gulasz węgierski

Zupa gulasz węgierski

Zupa gulasz po węgiersku jest bardzo syta i gęsta. Wołowinę przesmaża się na patelni i doprawia czosnkiem, kminkiem oraz solą. Gdy mięso będzie już miękkie, dodaje się, pokrojoną na mniejsze kawałki, paprykę, pomidory, cebulę, ziemniaki i seler naciowy. Całość zalewa się bulionem warzywnym lub mięsnym i gotuje, żeby mięso przeszło warzywnym wywarem. Zupa gulaszowa najlepiej smakuje z kromką chleba lub lanymi kluskami. Danie przyprawia się ostrą papryką, ziołowym pieprzem oraz dużą ilością czosnku.

Chinkali

Chinkali

Chinkali to gruzińskie pierożki w kształcie sakiewek. Tradycyjnie są wypełnione mięsnym farszem, bulionem i aromatyczną kolendrą. Można też jednak spotkać chinkali w innych wersjach, między innymi wegetariańskie, z serem, twarogiem i ziemniakami. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo jeść chinkali – pierożków nie kroi się nożem, tylko łapie palcami za czubek ciasta. Należy uważać, żeby nie oblać się ciepłym płynem wypływającym ze środka.

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka należy do najbardziej popularnych i lubianych kuchni świata. Podstawowym daniem jest döner kebab, czyli mięso (jagnięcina lub baranina) przyrządzane na obrotowym rożnie. Do potraw podaje się świeże jarzyny, a ulubione warzywo to bakłażan. W kuchni tureckiej popularna jest również oliwa oraz pieczywo (pita, ekmek). Anyżowa wódka, zwana raki, to znany na świecie turecki napój alkoholowy. Desery dzielą się na dwa rodzaje: mleczne oraz słodkie.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia armeńska

Znaleźliśmy 4 przepisów w kategorii Kuchnia armeńska