Pasztet jest potrawą przyrządzaną z jednolitej masy. Najczęściej wykonuje się ją z surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa ale także warzyw, grzybów a nawet ryb, sera lub soi.

Odpowiednio doprawiony aromatycznymi ziołami lub przyprawami stanowi znakomitą potrawę, która może być spożywana jako przystawka albo danie główne - podane z rozmaitymi sosami lub marynatami.

Równie często pokrojony w plastry pasztet konsumowany jest jako dodatek do kanapek. Pasztety mogą być przygotowywane w cieście lub bez i choć najczęściej kojarzone są z daniem mięsnym, coraz częściej pojawiają się przeróżne wariacje na ich temat.

Tak samo wierzch pasztetu - wspomniane wyżej ciasto coraz częściej ustępuje miejsca rozmaitym galaretom przygotowywanym z owoców! Taka przyrządzona potrawa nie tylko pięknie prezentuje się na stole, ale przede wszystkim wykwintnie smakuje.

Oprócz wyboru produktu, z którego pasztet będzie przygotowywany, decydując się na „klasyczną” mięsną wersję można modyfikować jego smak za pomocą rozmaitych dodatków - papryki lub pieczarek i wielu, wielu innych.

Najczęściej pasztety przygotowuje się z okazji uroczystości oraz świąt - wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia. Wiadomo, że żaden kupny pasztet nie może równać się z tym przyrządzonym własnoręcznie w domowym zaciszu.

W tym dziale znajdziecie inspirującą kolekcję znakomitych przepisów na pasztety, które zdobędą podniebienia wszystkich gości! Zapraszamy!
Pasztet z cukinii

Pasztet z cukinii

Wegetariański pasztet z cukinii jest równie smaczny i aromatyczny, jak jego mięsny odpowiednik. Potrawę przyrządza się z cukinii startej na tarce o dużych oczkach. Warzywa łączy się z olejem, jajkami i bułką tartą. Popularne są też wersje pasztetu z dodatkami, na przykład pasztet z cukinii z pieczarkami i pasztet z cukinii z marchewką. Niektórzy dodają jeszcze starty żółty ser, cebulę lub kaszę mannę. Pasztet piecze się w piekarniku, w blaszce keksówce, przez około godzinę. Świetnie sprawdzi się jako zimna przekąska lub dodatek do kanapek.

Pasztet mięsny

Pasztet mięsny

Pasztet mięsny przygotowany jest bardzo często z różnych jego rodzajów. To dobry pomysł na pyszne, domowej roboty dodatki do pieczywa. Kanapki przygotowane tymi wyrobami smakować będą wyjątkowo zwłaszcza jeśli przygotujemy je z chlebem wypiekanym we własnej kuchni. Taki pasztet domowy możemy przygotować z królika, dzika, zająca lub po prostu z mięsa mielonego albo pozostałego z rosołu.

Pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy jest bardzo łatwy do przygotowania w domu. Potrzebujemy do tego mięsa drobiowego, wątróbki, jajek, namoczonych w wodzie bułek oraz przypraw. Mięso gotujemy, a następnie mielimy. Do masy dodajemy resztę składników i pieczemy.   Oczywiście do pasztetu z drobiu pasować będą również inne składniki, suszone owoce, starte warzywa, czy nawet kieliszek brandy. Dzięki nim nasz pasztet nabierze niepowtarzalnego smaku.

Pasztet z kaczki

Pasztet z kaczki

Pasztet z kaczki świetnie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można go podać w m.in. charakterze przystawki (np. na święta Wielkanocne) lub pokrojony z pieczywem. Przygotowuje się go z piersi lub nogi kaczki, cebuli, czosnku, majeranku, czarnego pieprzu, gałki muszkatołowej, soli i masła. Warto podczas wyrabiania masy dodać odrobinę kaczego tłuszczu oraz boczku, aby pasztet nie był suchy. Jeśli wychodzi on za tłusty, pod koniec pieczenia należy odlać z foremki jego nadmiar

Pasztet z kurczaka

Pasztet z kurczaka

Pasztet z kurczaka można przygotować na bazie samych udek lub z dodatkiem drobiowej wątróbki. Oprócz tego do jego zrobienia potrzeba: odrobiny bułki tartej, cebuli, czosnku, masła, jajek, gałki muszkatołowej oraz soli i pieprzu. Pasztet z kurczaka jest delikatny i lekki w smaku. Z łatwością można go rozsmarowywać na pieczywie. Podaje się go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pasztet jest idealny na święta, przyjęcia i na co dzień, np. na śniadanie. Można go przygotować w godzinę.

Pasztet z kaszy jaglanej

Pasztet z kaszy jaglanej

Kiedy najdzie nas nieodparta ochota na wegetariański pasztet, do jego zrobienia warto wykorzystać sprawdzone produkty. Wegetariański pasztet nie może się obyć bowiem bez warzyw: marchwi, cebuli, selera, cukinii czy papryki. Taki pasztet koniecznie wzbogacić należy też sycącym i wartościowym spoiwem - ryżem, manną lub wreszcie kaszą jaglaną. Szczególnie ciekawą propozycją bezmięsnej przekąski będzie lekki i aromatyczny pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej, który podawać można do pieczywa zarówno na zimno jak i na gorąco. Nie macie z kolei pomysłu na świąteczną, postną przekąskę? Postawcie na pasztet jaglany, który można dowolnie urozmaicać smakowo.

Pasztet z soczewicy

Pasztet z soczewicy

Dla osób pozostających na diecie wegetariańskiej pasztet z soczewicy będzie świetną alternatywą tradycyjnych, zazwyczaj mięsnych wyrobów. Odpowiednio przygotowany i przyprawiony będzie on wystarczająco wilgotny i smaczny. Możemy przygotować ten pasztet z soczewicy czerwonej, zielonej lub żółtej, z dodatkiem kaszy jaglanej, pieczarek, marchewki, czy pietruszki.

Pasztet wieprzowy

Pasztet wieprzowy

Przygotowanie pasztetu  wieprzowy nie wymaga wielkich umiejętności. Wystarczy ugotować wieprzowinę z dodatkiem wątróbki, a następnie przekręcić ją przez maszynkę. Później dodać jajka , namoczoną bułkę oraz przyprawy. Tak przygotowany pasztet pieczemy, a następnie zajadamy z dodatkiem świeżego chleba. By urozmaicić smak tego wyrobu możemy dodać do niego suszone bądź podsmażone grzyby z cebulą, startą marchewkę, czy pietruszkę  lub dużą ilość posiekanej natki pietruszki.

Pasztet z żurawiną

Pasztet z żurawiną

Pasztet ten robi się z podgardla, wątróbki drobiowej, łopatki wieprzowej, jajek i suszonej żurawiny. Całość należy przyprawić gałką muszkatołową, liściem laurowym i zielem angielskim. Ciekawym urozmaiceniem jest również dodanie boczku. Potrawa idealnie pasuje na stół bożonarodzeniowy lub wielkanocny. Połączenie mięsa i żurawiny daje lekko słodki i aromatyczny smak. Danie jest wilgotne i z łatwością nadaje się do smarowania na kanapki lub krojenia w plastry.

Pasztet warzywny

Pasztet warzywny

Pasztet warzywny może być tak samo smaczny jak ten z dodatkiem mięsa, niektórym nawet będzie smakował bardziej. Potrawa ta na pewno przypadnie do gustu osobom pozostającym na diecie wegetariańskiej. Przygotować go możemy z różnorodnych składników i na wiele pysznych sposobów. Wyśmienity będzie pasztet z cukinii, selera, dyni, marchewki, czy kabaczka. Przyprawiony ulubionymi ziołami będzie bardzo aromatyczny.

Pasztet z sarny

Pasztet z sarny

Pasztet ten robi się z łopatki z sarny, wieprzowiny, słoniny i cebuli. Składniki należy obsmażyć, przyprawić i zmielić kilka razy, a później całość włożyć w formę i upiec w piekarniku. Świetnym dodatkiem do pasztetu z sarny jest żurawina lub grzyby po węgiersku. Potrawa idealnie pasuje na stół bożonarodzeniowy lub wielkanocny. Pasztet ma charakterystyczny smak dziczyzny, która jest delikatnie słodka. Danie jest wilgotne i z łatwością nadaje się do smarowania na kanapki.

Pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy

Pasztet drobiowy charakteryzuje się delikatnym smakiem i kremową konsystencją. Przygotowując go możemy korzystać z wielu rodzajów tego mięsa. Mamy do wyboru pasztet z kurczaka, kaczki, czy gęsi. Używając do jego przygotowania wątróbki zapewnimy naszej potrawie wyjątkowo aksamitną strukturę. Pasztet drobiowy najlepszy jest domowy, przygotowany z ulubionymi ziołami i dodatkami smakować będzie każdemu.

Znaleźliśmy 668 przepisów w kategorii Pasztet