Risotto z borowikami można przyrządzić zarówno ze świeżych, jak i z suszonych grzybów. Suszone grzyby należy namoczyć (najlepiej na całą noc) przed dodaniem ich do potrawy. Risotto z grzybami i kurczakiem lub boczkiem to doskonały pomysł na obiad. Do risotto z borowikami należy dodać czosnek, cebulę, pieprz i sól. Będzie wyśmienite, jeśli podlejemy je winem i dodamy starty ser, np. parmezan.
Sos borowikowy

Sos borowikowy

Sos borowikowy idealnie nadaje się do mięs, placków, makaronów, klusek, kasz, ziemniaków i pieczywa. Przygotowuje się go z borowików z dodatkiem cebuli, czosnku, tymianku, śmietany, masła i oliwy. Składniki kroi się na kawałki, a masło rozpuszcza na patelni z oliwą z oliwek. Do smażenia warzyw i grzybów można dodać również białe wino, które nada potrawie większą wyrazistość. Na koniec na patelnie należy wlać odrobinę śmietany z przyprawami i dokładnie wymieszać.

Polędwiczki w sosie borowikowym

Polędwiczki w sosie borowikowym

Polędwiczki w sosie borowikowym świetnie sprawdzą się na obiad. Potrawę można podawać z ugotowanymi bądź upieczonymi ziemniakami, a także kopytkami, kluskami śląskimi, ryżem, kaszami i warzywami grillowanymi. Polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowo borowikowym dobrze komponują się również z surówkami, na przykład z pora, kapusty pekińskiej bądź marchewki i jabłka. Do przygotowania dania można użyć grzybów świeżych, mrożonych, gotowanych, suszonych albo marynowanych.

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami to wyjątkowe danie o leśnym smaku i aromacie. Do jego przygotowania wystarczy kilka składników-ulubiony makaron, kilka prawdziwków, cebula, kremowa śmietana i przyprawy. Mimo swojej prostoty danie to smakuje wyśmienicie, jeśli raz go spróbujemy będziemy do niego wracać ponownie nie raz. Makaron z prawdziwkami to dobry pomysł na danie obiadowe lub na kolacje we dwoje.

Krem z borowików

Krem z borowików

Zupę krem z borowików suszonych, mrożonych lub świeżych robi się na niewielkiej ilości bulionu warzywnego. Można do niego dodać pół kieliszka wina, a także parmezan, który zagęszcza zupę (podobnie jak śmietana i mąka). Aby przyrządzić krem, wystarczy zblendować na jednolitą masę wywar z grzybów podsmażonych na maśle. Krem borowikowy nadaje się do podania na kolacji wigilijnej zamiast barszczu z uszkami. Najlepiej smakuje z grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Borowiki

Borowiki

Borowiki, w szczególności szlachetne, to grzyby z których można przygotowywać rozmaite dania oraz dodatki do potraw. Grzyby dobrze smakują w octowej marynacie, podawane na zimno, np. jako przystawka na przyjęciu. Z borowików można zrobić aromatyczną zupę krem lub sos – idealny do makaronu, kaszy, kopytek, ziemniaków i mięsa. Grzyby wykorzystuje się także do farszu na pierogi lub do jajek. Występują w lasach w czerwcu i lipcu. Grzyby można ususzyć, pamiętając, aby wcześniej dokładnie je oczyścić.

Sos grzybowy

Sos grzybowy

Sos grzybowy to świetny dodatek do dań mięsnych, placków ziemniaczanych, kopytek, kasz, makaronów i klusek. Jest bardzo prosty w przygotowaniu. Oprócz świeżych grzybów (suszone grzyby przed obróbką trzeba moczyć w wodzie przez kilka godzin) do zrobienia sosu potrzeba odrobiny cebuli, śmietanki kremówki, oleju, masła i natki pietruszki. Ponadto można dodać do niego świeżo mielony pieprz, natkę pietruszki oraz sól morską. Do przygotowania sosu najczęściej używa się takich grzybów, jak kurki, podgrzybki i pieczarki.

Polecane przepisy do kategorii Risotto z borowikami