Borowiki szlachetne to jedne z najsmaczniejszych grzybów w Polsce. Nazywane też prawdziwkami, najliczniej występują w czerwcu i lipcu, zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Przez cały rok grzyby dostępne są w sklepach w wersji suszonej i mrożonej. Do jadalnych odmian prawdziwków należą: borowiki szlachetne, usiatkowane, sosnowe, omglone i ceglastopore (jest jadalny tylko po ugotowaniu lub usmażeniu). Borowik trujący to przede wszystkim szatan, czyli borowik szatański.

Dania z borowików – zupa grzybowa, sos borowikowy, marynowane grzyby

Borowiki jadalne można przygotowywać na bardzo wiele sposobów – dusić, smażyć, gotować, marynować oraz piec. Najczęściej z grzybów robi się sosy, zupy, dodatki do dań oraz smaczne przystawki. Borowiki marynowane w occie i podawane na zimno to dobra zakąska, np. w trakcie przyjęcia. Sos borowikowy to doskonały dodatek do mięs, makaronu, kaszy lub ziemniaków. Zupę grzybową gotowaną na warzywnym wywarze można podawać z kluskami lub czosnkowymi grzankami.

Suszone borowiki

Suszone borowiki są idealne w czasie świąt Bożego Narodzenia, bo z nich robi się farsz na uszka, pierogi lub jajka. Grzyby można suszyć w specjalnej suszarce. Oczyszczone grzyby kroi się na mniejsze kawałki, układa na sitach, następnie włącza nawiew suszarki. Przy standardowej mocy urządzenia, suszenie trwa około 6 godzin. Borowiki można też suszyć nad płomieniem kuchenki. To najbardziej tradycyjny sposób. Grzyby nawleka się na nitkę i zawiesza bezpośrednio nad ogniem domowej kuchenki, po wcześniejszym umyciu ich i pokrojeniu na mniejsze części. 
Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami są pożywne i smaczne. Można przygotować je na rodzinny obiad oraz kolację wigilijną. Danie świetnie komponuje się ze skwarkami, rozpuszczonym masłem, olejem lnianym, sosem pieczarkowym, zasmażką z bułki tartej oraz smażoną cebulką. Pierogi wigilijne przygotowuje się ze świeżej albo kiszonej kapusty, a także ususzonych grzybów. Warto wybrać podgrzybki, maślaki bądź rydze. Wszystkie składniki dusi się przez kilka godzin w garnku. Farsz na pierogi z kapustą i grzybami przekłada się na surowe ciasto.

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami będzie kremowy i aksamitny po dodaniu do potrawy zwykłej lub sojowej śmietany. Można przygotować różne rodzaje i wersje makaronu z grzybami, np. makaron z sosem grzybowym, z prawdziwkami, pappardelle z borowikami, tagliatelle z grzybami (pieczarkami lub rydzami), penne ze smażonymi boczniakami w sosie barbecue. Niezbędne dodatki to: usmażona na złoto cebula, świeży czosnek, sól, pieprz oraz natka pietruszki bądź koperek do podania.

Sos borowikowy

Sos borowikowy

Sos borowikowy idealnie nadaje się do mięs, placków, makaronów, klusek, kasz, ziemniaków i pieczywa. Przygotowuje się go z borowików z dodatkiem cebuli, czosnku, tymianku, śmietany, masła i oliwy. Składniki kroi się na kawałki, a masło rozpuszcza na patelni z oliwą z oliwek. Do smażenia warzyw i grzybów można dodać również białe wino, które nada potrawie większą wyrazistość. Na koniec na patelnie należy wlać odrobinę śmietany z przyprawami i dokładnie wymieszać.

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa w kuchni polskiej podawana jest najczęściej z kluskami lub makaronem. Przygotowuje się ją na wywarze mięsno-warzywnym lub warzywnym z dodatkiem gęstej śmietany. Zazwyczaj do zup grzybowych stosuje się pieczarki, borowiki, kurki i maślaki. Z grzybową dobrze komponują się takie przyprawy, jak oregano, pietruszka, ziele angielskie i bazylia. Aby zupa była bardziej dietetyczna, można pominąć śmietanę lub zmniejszyć jej ilość do jednej łyżki.

Polędwiczki w sosie borowikowym

Polędwiczki w sosie borowikowym

Polędwiczki w sosie borowikowym świetnie sprawdzą się na obiad. Potrawę można podawać z ugotowanymi bądź upieczonymi ziemniakami, a także kopytkami, kluskami śląskimi, ryżem, kaszami i warzywami grillowanymi. Polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowo borowikowym dobrze komponują się również z surówkami, na przykład z pora, kapusty pekińskiej bądź marchewki i jabłka. Do przygotowania dania można użyć grzybów świeżych, mrożonych, gotowanych, suszonych albo marynowanych.

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami

Makaron z borowikami to wyjątkowe danie o leśnym smaku i aromacie. Do jego przygotowania wystarczy kilka składników-ulubiony makaron, kilka prawdziwków, cebula, kremowa śmietana i przyprawy. Mimo swojej prostoty danie to smakuje wyśmienicie, jeśli raz go spróbujemy będziemy do niego wracać ponownie nie raz. Makaron z prawdziwkami to dobry pomysł na danie obiadowe lub na kolacje we dwoje.

Krem z borowików

Krem z borowików

Zupę krem z borowików suszonych, mrożonych lub świeżych robi się na niewielkiej ilości bulionu warzywnego. Można do niego dodać pół kieliszka wina, a także parmezan, który zagęszcza zupę (podobnie jak śmietana i mąka). Aby przyrządzić krem, wystarczy zblendować na jednolitą masę wywar z grzybów podsmażonych na maśle. Krem borowikowy nadaje się do podania na kolacji wigilijnej zamiast barszczu z uszkami. Najlepiej smakuje z grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Risotto z borowikami

Risotto z borowikami

Risotto z borowikami można przyrządzić zarówno ze świeżych jak i z suszonych grzybów. Suszone grzyby należy namoczyć (najlepiej na całą noc) przed dodaniem ich do potrawy. Risotto z grzybami i kurczakiem lub boczkiem to doskonały pomysł na obiad. Do risotto z borowikami należy dodać czosnek, cebulę, pieprz i sól. Będzie wyśmienite, jeśli podlejemy je winem i dodamy starty ser, np. parmezan.

Prawdziwki marynowane

Prawdziwki marynowane

Prawdziwki marynowane w occie są smaczną przekąską. Doskonale komponują się z pieczywem, wędlinami, serami, warzywami, mięsem, jajkami oraz sosami. Ponadto prawdziwki marynowane stanowią składnik sałatek, dań jednogarnkowych, zup, bigosów oraz past kanapkowych. Z grzybów można przygotować również farsz do mięsa, klusek i pierogów. Marynowane prawdziwki z cebulą wystarczy zmielić oraz połączyć ze sprasowanym czosnkiem, oliwą, solą i pieprzem. Następnie całość smaży się przez kilka minut.

Znaleźliśmy 15 przepisów w kategorii Borowiki

Marynowane borowiki

Marynowane borowiki

WWWiola WWWiola

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Borowikowe podudzia

Borowikowe podudzia

zewa zewa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: