Jak mrozić leśne grzyby?

  • 1

Jeśli tylko mamy ochotę, możemy przedłużyć smak świeżych grzybów na dłużej! Mrożenie jest najprostszym sposobem ich konserwowania i sprawia, że grzyby nie tracą swojego naturalnego smaku. Sprawdźcie jak robić to najlepiej!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Jak mrozić leśne grzyby?
fot. Fotolia
PRZYGOTOWANIE GRZYBÓW DO MROŻENIA

Pamiętajmy, że do mrożenia nadają się tylko grzyby świeże, zdrowe, jędrne i bardzo dobrze oczyszczone. W swojej zamrażarce możemy zamrozić m.in. prawdziwki, podgrzybki, kozaki, gąski, maślaki, kurki i rydze.

Tuż przed włożeniem grzybów do zamrażarki musimy je oczyścić. Do pozbycia się niechcianego, leśnego brudu wykorzystać należy nożyk, a także pędzelek i wilgotną ściereczkę. Nożem przycinamy trzonek sprawdzając przy okazji, czy grzyb nie jest robaczywy, a pędzelek i ściereczka posłużą do przetarcia kapelusza i trudno dostępnych zakamarków grzyba.

Kolejnym etapem w przygotowaniu grzybów do konserwowania jest ich odpowiednia segregacja!

W tym czasie warto zastanowić się do czego ich potem użyjemy. Jeśli w czasie zimy często robicie zupy lub sosy, możecie je pokroić w paski lub kostkę. Do krojenia kwalifikują się też duże owocniki, małe grzybki można zamrozić w całości.

Dorodne borowiki najkorzystniej pokroić wzdłuż na dość grube plastry tak by kapelusze były połączone z trzonkami. Podane w ten sposób, stanowić będą efektywny dodatek do potraw lub przekąsek!

Maślaki po oczyszczeniu z piasku i innych zabrudzeń muszą być również pozbawione śliskiej skórki kapelusza, która nie jest zbyt apetyczna.

OBRÓBKA PRZEZ ZAMRAŻANIEM

Niektóre gatunki grzybów przed włożeniem do szuflady zamrażarki potrzebują jeszcze zabiegu, który zabezpieczy je przed psuciem.

Borowiki, podgrzybki, kozaki i maślaki można mrozić na surowo, bez wstępnej obróbki termicznej. Pozostałe rodzaje grzybów najlepiej podsmażyć na sklarowanym maśle z dodatkiem czosnku, mając na uwadze by grzyb lub każda jego część, podsmażona była ze wszystkich stron.

Z całymi owocnikami postępujemy podobnie, ale kapelusze umieszczamy na patelni trzonami do góry – w ten sposób odparuje z nich nadmiar wody.

Mrożone grzyby
Zdjęcie: Fotolia

Ponieważ rydze, gołąbki i kurki są z natury gorzkawe w smaku, dobrze jest je wcześniej zblanszować we wrzątku z dodatkiem soli, przez 2 -3 minuty. Po dokładnym odsączeniu na sitku będą gotowe do mrożenia!

PAKOWANIE I PRZECHOWYWANIE GRZYBÓW

Wyczyszczone, pokrojone i ewentualnie osuszone grzyby dzielimy na porcje, które w całości potem zużyjemy i następnie pakujemy je do pojemników ze sztucznego tworzywa lub zawijamy w folię aluminiową. Na każdym opakowaniu naklejamy etykietę z nazwą grzyba i datą włożenia do zamrażarki.

Wszystkie grzyby muszą być zamrażane w taki sposób, aby temperatura we wnętrzu opakowania jak najszybciej osiągnęła -18°C. W przeciwnym wypadku, w grzybach powstaną kryształki lodu, rozsadzające grzybnie, przez co odmrożone owocniki mają mało apetyczną, miękką konsystencje.

Leśne smakołyki, które mrozimy na surowo, mogą być przechowywane około 6 miesięcy. Grzyby poddane obróbce cieplnej możemy trzymać w zamrażarce do następnego sezonu.

MROŻONE GRZYBY W KUCHNI

Grzyby poddane mrożeniu są smakowo najbardziej zbliżone do świeżych okazów. Po wyjęciu z zamrażarki można je od razu smażyć, gotować lub dusić. Leśne smakołyki warto wykorzystać do pysznych pierogów, zapiekanek, tart, kremowych zup czy sosów!

Mrożone grzyby
Zdjęcie: Fotolia

Mrożone grzyby sprawiają, że dania przez nas przygotowane są aromatyczne i pełne smaku. A w Waszych zamrażalkach są już jakieś leśne smakołyki? Pamiętajcie o zasadach odpowiedniego przechowywania!

Sprawdźcie jak długo można mrozić żywność >>>