Szaszłyki są podawane z ostrymi sosami sambal. Satay to również nazwa sosu z orzeszków ziemnych, którego dodaje się do kurczaka. Można również zrobić marynatę z dodatkiem przypraw (kurkumy, kolendry, sosu sojowego, kminu i trawy i cytrynowej), w której moczy się szaszłyki, a następnie grilluje.
Baranina

Baranina

Baranina to kolejne mięso, które rzadko podajemy na nasz stół, powodem na pewno jest trudność z dostępem do niego. Niewiele sklepów oferuje je w swoim asortymencie.  Jednak jeśli już uda się nam zakupić chociaż jego kawałek warto spróbować przyrządzić go na jakąś specjalną okazje. Świetnie smakuje baranina pieczona, czy duszona. Przed jej przyrządzeniem warto mięso to polać odpowiednią marynatą.

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska

Indyjskie jedzenie jest przyprawiane na ostro. W południowej części Indii popularne są potrawy wegetariańskie, a w północnej – mięsne. Najczęściej stosowane przyprawy indyjskie to: imbir, kurkuma, chili, czosnek oraz czarnuszka. Do opiekania mięs, warzyw i owoców morza służy piec tandoor, zrobiony z gliny i opalany węglem drzewnym. W piecu przygotowuje się także tradycyjne indyjskie jedzenie – placek naan. Jest to bardzo cienki chleb zrobiony z drożdży, mąki, czosnku i masła.

Kuchnia indonezyjska

Kuchnia indonezyjska

Kuchnia indonezyjska nawet w dobie globalnej wymiany produktów jest trudna do odtworzenia, gdyż miesza się w niej ogromna ilość przypraw i owoców, które nie należą do towarów eksportowych. W domowych warunkach można jednak przygotować tempeh, satay czy nasi goreng. Trzeba tylko zaopatrzyć się w produkty, bez których niemożliwe jest gotowanie po indonezyjsku: mleko kokosowe, ryż, makaron, sos sojowy i papryczki chili.

Gicz jagnięca

Gicz jagnięca

Gicz jagnięca wykorzystywana jest do dań duszonych i pieczonych. Pieczoną jagnięcinę można przygotować, marynując wcześniej mięso w zalewie. Marynatę robi się z miodu, soli, pieprzu, rozmarynu oraz papryki – chili lub słodkiej. Mięso przesmaża się na patelni, a następnie dusi się w mięsnym wywarze z dodatkiem czosnku i świeżej mięty. Danie można podawać z pieczonymi jabłkami, kluskami śląskimi, ziemniakami, smażoną cebulą lub gotowanymi warzywami.

Jagnięcina

Jagnięcina

Jagnięcina to mięso pozyskiwane z owcy lub barana, np. comber z kością, udziec lub gicz. Przed pieczeniem jagnięcinę trzeba zamarynować, np. w oliwie z oliwek, rozmarynie, czosnku, tymianku, soli i pieprzu. Z duszonej jagnięciny można zrobić gulasz lub pulpety jagnięce. Mięso podaje się z kluskami śląskimi, puree ziemniaczanym, burakami na ciepło lub smażoną cebulą. Po przygotowaniu mięso powinno być miękkie i soczyste. Comber jagnięcy ma delikatnie odchodzić od kości.

Ryby

Ryby

Ryby można przygotować na różne sposoby: gotować w całości, zapiec lub usmażyć (obtoczone w bułce tartej i mące lub bez panierki). Najpopularniejszymi rybami w Polsce są dorsze, mintaje, sole, morszczuki oraz pstrągi. Na wigilijnym stole zamiast karpia coraz częściej pojawia się panga. Popularne są rybne nuggetsy podawane z ziemniakami lub frytkami oraz surówką z kiszonej kapusty. Ryby często kropi się cytryną, aby miały wyraźniejszy smak.

Polecane przepisy do kategorii Satay