Sposób przygotowania:
Wakacyjna PavlovaPrzygotowanie bezy
Ubij białka z odrobiną soli na sztywno. Dodaj stopniowo cukier tak aby powstała lśniąca i sztywna piana. Białka muszą być idealnie oddzielone od żółtek (inaczej nici z ubijania piany).
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C.
Gotową pianę umieść na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Łopatką lub łyżką nadaj jej odpowiedni kształt. Zaciągając pianę od dołu do góry bezy, aby powstały ładne falbany. Uformowaną bezę umieść w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C.
Wypiekaj przez 5-7 minut. Dalej obniż temperaturę do 120 stopni i susz bezę przez 90 minut. Pozostaw do całkowitego przestygnięcia w lekko uchylonym piekarniku.
Przygotowanie kremu
Łyżeczkę żelatyny rozpuść w niewielkiej ilości wody. Pozostaw do przestygnięcia. Dobrze zimną śmietanę ubij na sztywno (opcjonalnie dodając 1-2 łyżeczki cukru pudru). Pod koniec ubijania dodaj wcześniej rozpuszczoną żelatynę.
Przygotowanie ciasta i dekoracja
Wysuszoną bezę lekko ugniatamy na środku - lekko się zapadnie i powstanie miejsca na krem. Część kremu wymieszaj z owocami i umieść w środku bezy. Dalej pozostała część kremu i dekoracja z owoców.
Wskazówki
Wskazówki:
# Podobno w tortach bezowych nie liczy się wygląd po pokrojeniu ale smak.
Jednak warto wiedzieć, że najłatwiej taki tort pokroić bezpośrednio po wyjęciu z chłodnego miejsca.
Umieszczamy go na większej tacy i bardzo ostrym nożem posmarowanym masłem kroimy i podajemy bezpośrednio na talerzyki.
# Pieczenie bezy nie jest takie trudne jak się wydaje. Należy jednak przestrzegać kilka ważnych zasad:
- przed ubijaniem piany z białek upewnij się, że białka zostały oddzielone bardzo starannie od żółtek (nawet najmniejsza ilość pozostawionego żółtka może zepsuć całe działania)
- naczynie miksujące musi być idealnie czyste i suche (nawet najmniejsze zanieczyszczenia utrudnią uzyskanie idealnej piany, nie ma co liczyć na to że "może się uda")
- białka ubijamy ze szczyptą soli do uzyskania sztywnej konsystencji (nie ubijamy też za długo aby nie przebić białek, bo będą się później trudno formować)
# Jeżeli podczas pieczenia bezy na pergaminie są trudności z oddzieleniem upieczonej bezy od papieru to zwilż wodą lekko papier przestudzonej bezy i po chwili oddzielisz go bez najmniejszego problemu.
# Jeżeli masz na to wpływ to nie wybieraj do wypiekania bezy bardzo świeżych jajek. Takie minimum tygodniowe będą najlepsze. Beza dzięki temu będzie chrupka na zewnątrz, a piana lepiej się ubije.
#Bezę kroimy długim ostrym nożem. Odkrojony kawałek nabieramy od dołu szeroką łopatką lub szerokim nożem i lekko podtrzymując z jednej ze stron delikatnie przenosimy na talerz deserowy.
Smacznego!
SylaUla