Sposób przygotowania:
Bigos świątecznyETAP 1:
Cebulę i czosnek obrać i opłukać. Cebulę pokroić w piórka, a czosnek w plasterki.
ETAP 2:
Wszystkie mięsa opłukać i dokładnie osuszyć ręcznikami papierowymi. Z golonki odciąć skórę, a mięso odkroić od kości.
ETAP 3:
Skórę umieścić na dnie dość dużego garnka, na niej ułożyć kość z golonki, na to włożyć kapustę lekko odciśniętą z soku. Wlać do garnka 3-4 szklanki wody. Zagotować, dodać liście laurowe, ziele angielskie i kminek, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem, aż kapusta będzie miękka. W czasie gotowania delikatnie mieszać, tak aby skóra cały czas pozostała na dnie garnka. W razie potrzeby dolać więcej wody.
ETAP 4:
Mięso z golonki, łopatkę wołową i karczek wieprzowy pokroić w sporą kostkę i obsmażyć ze wszystkich stron, partiami na mocno rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju. Obsmażone mięsa przełożyć do dużego rondla.
ETAP 5:
Na patelnię wlać 2-3 łyżki oleju i podsmażyć cebulę. Cebulę przełożyć do rondla z mięsem, a na patelnię wlać wino, zagotować i zgarniając cały smak z patelni przelać do rondla z mięsem. Dodać czosnek, pokrojone suszone śliwki, majeranek, sól, pieprz i całość dusić pod przykryciem na wolnym ogniu około 90 minut od czasu do czasu mieszając.
Następnie dodać ugotowaną kapustę usuwając z niej skórę i kość od golonki. Dodać wcześniej podsmażoną kiełbasę i boczek, dokładnie wymieszać i dalej gotować na bardzo wolnym ogniu około 15 minut pod przykryciem. Garnek z bigosem odstawić do chłodu na całą noc.
Następnego dnia ponownie bigos zagotować i gotować na minimalnym ogniu około godziny często mieszając i pilnując, żeby się nie przypalił. W razie potrzeby bigos doprawić do smaku solą, pieprzem, kminkiem i majerankiem.
*do gotowania bigosu warto sobie przygotować sporej wielkości garnek z nieprzywierającą powłoką lub grubym dnem, a najlepiej żeliwny, jednym słowem taki, w którym nam się bigos nie przypali