Słownik kulinarny

b

Brukselka

Brukselka
fot. Fotolia
Brukselka – jej właściwa nazwa to „kapusta brukselska”. Jest to warzywo o niewielkich okrągłych liściowych główkach i zielonej barwie. Ma delikatny smak, jednak podczas gotowania wydziela dość nieprzyjemny zapach. Woń tę na szczęście da się zneutralizować przy użyciu kilku sztuczek. Pochodzi z Belgii, gdzie uprawia się ją od wielu lat. Jest kuzynką kapusty i stanowi rezultat skrzyżowania kapusty głowiastej z jarmużem.

Zawartość

Brukselka to doskonałe źródło witamin i innych składników odżywczych. Znajdziemy w niej m.in. witaminy z grupy B oraz witaminy A, K, E, C. Brukselka bogata jest w kwas foliowy i sole mineralne, takie jak magnez, mangan, wapń, miedź, cynk, żelazo oraz fosfor. Ponadto te małe kapustki magazynują w sobie duże ilości błonnika i związków indolowych.

Działanie

Brukselka ze względu na dużą zawartość błonnika polecana jest osobom dbającym o linię i odchudzającym się. Obecne w niej witaminy dobrze wpływają na układ nerwowy i odpornościowy. Witamina A pozytywnie oddziałuje na kondycję narządu wzroku oraz na tempo wzrostu dzieci. Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet będących w ciąży. Natomiast sód i potas regulują gospodarkę wodną.Brukselka to także cenne źródło przeciwutleniaczy, które opóźniają starzenie się organizmu.

Zastosowanie

Brukselka świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek i zup. Z powodzeniem można ją dodawać do sosów. Doskonale czuje się także w zapiekankach, tartach, gulaszach i daniach duszonych.
Makaron z brukselką

Makaron z brukselką

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Tarta z brukselką

Tarta z brukselką

jaga85 jaga85
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: