Słownik kulinarny

c

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi
fot. Fotolia
Czosnek niedźwiedzi zwany również czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic  to roślina powszechnie występująca w Europie Środkowej oraz w Turcji i na Kaukazie. Zdrowotne właściwości czosnku niedźwiedziego uznawali już starożytni Germanie, którzy – jak głosi legenda – zauważyli, że  jest on pierwszym posiłkiem po przebudzeniu niedźwiedzi i doszli do wniosku, że skoro wspomaga niedźwiedzi to i ludziom pomoże.  W Polsce czosnek niedźwiedzi jest pod częściową ochroną, całe szczęście jest powszechnie uprawiany.

Czosnek niedźwiedzi z wyglądu nie przypomina czosnku powszechnie przez nas znanego. Nie posiada formy ząbków, ale cenne są liście, które zawierają najwięcej substancji prozdrowotnych i to przede wszystkim je wykorzystuje się w kuchni i ziołolecznictwie. Liście czosnku zawierają organiczne związki siarki i to przede wszystkim one nadają roślinie właściwości antynowotworowe. Pod kątem zawartości związków siarki to czosnek niedźwiedzi jest jedną z najbogatszych w te związki rośliną w Europie, kilkakrotnie przewyższając czosnek tradycyjny. Poza tym zawiera dużo witaminy C, przez co wzmacnia układ immunologiczny. Związki zawarte w tej roślinie skutecznie przeciwdziałają miażdżycy, udarom, zawałom serca. Świetnie wspomaga układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Poza tym czosnek niedźwiedzi zawiera sporo żelaza, co stawia tę roślinę w gronie wspomagających walkę z anemią. Zawarte w roślinie kwasy fenolowe działają wykrztuśnie i dlatego też świetnie sprawdzają się w leczeniu niektórych infekcji dróg oddechowych. Poza tym jest doskonałą bronią przeciwko pasożytom, wspomaga układ trawienny w jego naturalnych procesach. Jednak osoby borykające się z wrzodami żołądka i dwunastnicy powinny być ostrożne w jego stosowaniu. I wreszcie roślina ta odtruwa organizm z metali ciężkich – bardzo pożądana cecha w dzisiejszych czasach, kiedy tak często ludzki organizm jest wystawiony na działanie tych szkodliwych związków.

Czosnek niedźwiedzi stosuje się w postaci surowej dodając do zup, sosów. Posiada łagodny i delikatny zapach. Wiosną nadaje się do kiszenia oraz marynowania w oliwie.  W Rosji uznawany jako nieodzowny element letnich zup.