Słownik kulinarny

g

Grzyb

Grzyb
fot. Fotolia
Grzyby to określenie całego królestwa organizmów jedno i wielokomórkowych. Organizmów żyjących na lądzie, w wodzie, pod ziemią czy na innych organizmach żywych, zarówno jako pasożyty, czy też bytujące w symbiozie z nimi. Mogą być tlenowe bądź beztlenowe tzw. fermentacja, wyniku której grzyby uzyskują energię oraz wytwarzany jest alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Do grupy grzybów obecnie zaliczono i opisano 120 tysięcy gatunków, a każdego roku opisuje się średnio kolejnych 1700. Szacuje się, że jest około 1,5 miliona gatunków grzybów.

Jest kilka nieformalnych podziałów grzybów. Skupimy się na podziale ze względu na znaczenie kulinarne. Tutaj rozróżniamy: grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Naszym zainteresowaniem otoczone są grzyby wieloowocnikowe, które rosną w lasach iglastych i liściastych niemalże na całej kuli ziemskiej.

Do niedawna jeszcze uważano, że grzyby jadalne nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych, a w kuchni wykorzystywano je tylko ze względu na walory aromatyczne i smakowe. Obecnie jednak dość szczegółowo poznano ich skład. Przede wszystkim zawierają wodę (80 – 90%), ale sucha masa składa się głównie z białek i dlatego czasami nazywane są „leśnym mięsem”. Najwięcej dobrze strawnego białka zawierają pieczarki i prawdziwki. Poza tym zawarte w grzybach węglowodany są lepiej przyswajalne niż roślinne, a tłuszczów jest w nich od 2 do 10 procent. Oczywiście są w nich zawarte również witaminy: A, B1, B2, PP, D oraz małe ilości C ( rekordzistką pod względem zawartości wit. B1 jest kurka), a także: żelazo, magnez, wapń, fosfor, sód i mikroelementy: miedź, cynk, jod, mangan.niskokaloryczne i dlatego też warto je spożywać podczas odchudzania. Należy jednak pamiętać, że są ciężkostrawne i nie zaleca się ich spożywania dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom starszym.

Są głownie używane jako baza zupy grzybowej oraz jako przystawka w formie marynowanej, pieczonej, czy duszonej. Używana również do farszu. Często poddawane są suszeniu.
Gulasz z grzybami

Gulasz z grzybami

iziona iziona

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Roladki z borowikami

Roladki z borowikami

Pyza Pyza
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: