Słownik kulinarny

j

Jeżyny

Jeżyny
fot. Fotolia
Jeżyny- są jednymi z najstarszych znanych owoców. Jeżyna jest nazywana ożyną, ostrężyną, dziadem oraz czarną maliną. Wszystkie owoce jeżyny są jadalne i w zależnosci od gatunku mają smak od bardzo słodkiego do kwaśnego. Są najpłodniejszymi i najłatwiej rosnącymi wieloletnimi krzewami owocowymi z rodziny różowatych.

Zawartość
Zawierają prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C i K oraz witaminę E ( której jeżyna zawiera najwięcej ze wszystkich owoców), zwaną witaminą młodości. Jeżyny zawierają między innymi cukry, kwasy organiczne jak pektyny, garbniki, flawonoidy, kwas cytrynowy, barwniki antocyjanowe, związki mineralne potasu, wapnia i magnezu. Dzięki pestkom mają sporo błonnika i podobnie jak maliny, są dobrym źródłem miedzi i żelaza.

Działanie
Te owoce posiadają wielorakie właściwości lecznicze. Ze względu na zawartość garbników, liść jeżyny ma zastosowanie jako środek ściągający, przeciwbiegunkowy i krwiotamujący. Podawany wewnętrznie, doustnie w biegunkach i w stanach zapalnych, w chorobie wrzodowej, wzdęciach i innych chorobach przewodu pokarmowego. Wspomagają pracę układu krążenia. Pomagają zapobiec chorobom oczu, zwłaszcza zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnego zwyrodnienia plamki żółtej. Pomagają złagodzić stany napięcia przedmiesiączkowego, a nawet objawy menopauzy, dzięki zawartym naturalnym estrogenom roślinnym.

Zastosowanie
Najsmaczniejsze są spożywane na surowo, jednak po dokładnym umyciu. Królują na naszych stołach od dawna, dostarczając nam wielu cennych składników odżywczych w postaci świeżych owoców, syropów, soków, win, nalewek, konfitur i marmolad. Można przyrządzać z nich zupy, koktajle, galaretki, kisiele, dżemy, kompoty, dodawać do ciast i deserów. Można je stosować jako polewę do lodów i innych deserów lub jako dodatek do herbaty.
Pierogi z jeżynami

Pierogi z jeżynami

Mniam1 Mniam1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ryż z jeżynami

Ryż z jeżynami

2milutka 2milutka
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: