Słownik kulinarny

k

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna
fot. Fotolia
Kasza jęczmienna - wyrabiana jest z nasion jęczmienia. Jej ziarna mają jasno szary kolor i przybierają odcienie od zieleni do żółci. Jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej wykorzystywanych kasz w kuchni polskiej. Wyróżniamy 3 główne rodzaje kaszy jęczmiennej, należą do nich: pęczak, kasza jęczmienna perłowa oraz kasza jęczmienna łamana. Kryterium decydującym o takim podziale jest sposób obróbki ziarna.

Pęczak – jest to całe ziarno, pozbawione łuski, wypolerowane
Kasza jęczmienna łamana – ziarno łamane, oczyszczone, niepolerowane, czyli połamany na kawałki pęczak. Istnieją 3 gatunki tej kaszy: grubo-, średnio- i drobno- łamana
Kasza jęczmienna perłowa – ziarno łamane, oczyszczone i wypolerowane, czyli kasza łamana wypolerowana. W tym przypadku również możemy mówić o 3 gatunkach, czyli o kaszy perłowej grubej, średniej i drobnej.

Zawartość

Kasza jęczmienna to skarbnica wielu witamin i minerałów. Ma w sobie duże ilości błonnika, który uznawany jest za podstawowy element zdrowej diety. Szybko i na długo zaspokaja głód. Dlatego powinny o niej pamiętać osoby, chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Poza tym kasza jęczmienna zawiera w sobie również  przeciwutleniacze, witaminę PP oraz witaminę K. Jest ona także cennym źródłem żelaza, wapnia i cynku.

Działanie

Kasza jęczmienna ze względu na dużą zawartość błonnika ma bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy i krwionośny człowieka, m.in. zapobiega zaparciom oraz w znacznym stopniu obniża stężenie złego cholesterolu we krwi. Dlatego o tym, by włączyć ją do swojej diety w szczególności powinny pamiętać osoby odchudzające się oraz cukrzycy. Ponadto, witamina K obecna w kaszy jęczmiennej zapobiega krwotokom i usprawnia proces krzepnięcia krwi. A przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się, działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i antynowotworowo.

Zastosowanie

Kaszę jęczmienną w gotowanej formie często podajemy jako dodatek do obiadu. Wykorzystujemy ją także jako składnik zup, w tym przede wszystkim tradycyjnego krupniku. Znajdziemy ją również w gołąbkach, pierogach i zapiekankach. Często urozmaicamy nią farsze oraz sałatki. Podajemy z warzywami i różnorodnymi sosami.